Tri namirnice koje nutricionist želi da ograničimo za dobrobit naših crijeva

Crijeva igraju ključnu ulogu u našem cjelokupnom zdravlju koju često zanemarimo. Kada je njegov mikrobiom u ravnoteži, tada su funkcije poput imunološkog sustava ili našeg raspoloženja u prosperitetu. Međutim, kada se ravnoteže poremete, to može dovesti do različitih učinaka, a najozbiljniji je manifestacija teških bolesti.

Dobra vijest je da se većinu vremena postizanje općeg zdravlja temelji na malim promjenama u našim svakodnevnim navikama, koje će zauzvrat pridonijeti boljem zdravlju crijeva. Poznavanje namirnica koje uzrokuju najviše štete olakšava planiranje obroka.

Shyla Cadogan, registrirana dijetetičarka specijalizirana za gastrointestinalno zdravlje, predlaže da se ograniče tri namirnice kako bi se postigla uravnoteženija prehrana.

pržena

Većina nas već zna da pržena hrana, iako je ukusna, nije najbolji izbor za naše zdravlje. Ali kada su u pitanju crijeva, ovu hranu je teško razgraditi i učinkovito probaviti. Osim toga, njihova pretjerana konzumacija pridonosi pojavi nealkoholne masne bolesti jetre koja ne pokazuje jasne simptome. Konačno, ako ograničimo prženu hranu, ujedno ćemo ukloniti rizik od raznih gastrointestinalnih problema, koji se obično javljaju kod osoba s nealkoholnom masnom bolešću jetre.

Rafinirani šećeri

Konzumacija hrane s visokim udjelom šećera povezana je s debljanjem, a također uzrokuje poremećaje crijeva. Hrana s visokim udjelom šećera kao što su gazirana pića, žitarice za doručak, kroasani, sladoledi i kolačići mogu poremetiti crijevni mikrobiom, eliminirajući dobre bakterije i potičući loše bakterije. Oni tada mogu izazvati lančanu reakciju učinaka u tijelu. Ove vrste šećera također nemaju vlakana i visoko su prerađeni, pa brzo prolaze kroz probavni sustav i podižu šećer u krvi.

Umjetni zaslađivači

Mnogi se ljudi okreću umjetnim zaslađivačima kao alternativi šećeru i njegovim negativnim učincima na zdravlje. Međutim, sastojke bezalkoholnih pića bez šećera, poput aspartama, Svjetska zdravstvena organizacija klasificirala je kao “vjerojatno kancerogene za ljude”. U širem smislu, istraživački konsenzus o umjetnim sladilima ostaje nejasan, ali postoje neke stvari koje do sada znamo. Na primjer, dokazi istraživanja pokazali su da umjetni zaslađivači mogu poremetiti ravnotežu zdravlja crijeva i ograničiti raznolikost bakterija, što dovodi do upale crijeva.

ygeiamou.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki