Zagreba Lajfhaki

Je li moguće jesti kruh noću: mit ili istina?

Svatko tko ide na dijetu, osobito onu restriktivnu koja isključuje određene vrste hrane, često se pita hoće li noćno jedenje kruha dovesti do pretilosti.

Kruh, bogat ugljikohidratima, mnogi smatraju negativcem za mršavljenje, pogotovo noću.

U teoriji, to više šteti prehrani u tom razdoblju jer nam se tijekom sna usporava funkcioniranje, a samim time i metabolizam šećera.

Debljate li ako noću jedete kruh?

Najbolji odgovor na ovo pitanje je “ne nužno”. Čak i uz sporiji metabolizam tijekom noćnog sna, jedenje kruha prije spavanja nikoga ne deblja nego jedenje kruha u drugim dijelovima dana.

Uostalom, tijelo će nastaviti raditi i probavljati hranu, samo će trebati malo duže.

Fotografija: © Belnovosti

Važna stvar na koju treba obratiti pozornost kada jedete kruh kao dio prehrane je količina, kao i kod svake vrste ugljikohidrata ako namjeravate smršaviti.

Ako je čovjeku potrebno, primjerice, 2000 kalorija dnevno za normalno funkcioniranje organizma, a ako ih unese više, višak će se ipak pretvoriti u mast.

Ovisno o tome kako vaše tijelo funkcionira, čak i jedenje kruha noću može vam pomoći da se probudite manje gladni.

Kako jesti ugljikohidrate noću

Osim što će vaš dijetetičar odrediti točnu količinu ugljikohidrata, postoji učinkovitiji način unosa ugljikohidrata noću.

Budući da je svaka namirnica bogata škrobom i bijelim brašnom kaloričnija i sadrži veće količine šećera, pri odabiru kruha za svoju prehranu birajte kruh od cjelovitih žitarica.

Po mogućnosti sa žitaricama i sjemenkama: zbog veće količine vlakana to će pomoći probavi i optimizirati rad crijeva.

Osim toga, kruh treba kombinirati s drugim učinkovitim namirnicama za dijetu, poput bijelog mesa, lišća koje je izvor vlakana ili čak džemova bez šećera.

Vrijeme je također važno: Ne preporučuje se jesti neposredno prije spavanja, bez obzira na vrstu hrane. Idealno bi bilo da zadnji obrok pojedete najmanje dva sata prije odlaska u krevet.

Drugi dobri trenuci za jelo kruha tijekom dana

Sada kada znate da kruh nije negativac u prehrani – sve dok je uključen strateški i u kombinaciji s redovitom tjelovježbom – trebate znati kako bi se mogao pojaviti u drugim prilikama.

Za doručak: Kao što ste mogli očekivati, kruh može biti odlična opcija za prvi obrok. Kao i noću, odlučite se za opciju cjelovitih žitarica s nemasnim sastojcima, proteinima, ugljikohidratima i voćem s puno vlakana.

Prije treninga: ako vam je potrebna energija na dulje vrijeme, kruh od cjelovitih žitarica dobra je opcija. Budući da izbjegava izljeve energije koji prebrzo nestaju, jamči upravo ono što vam je potrebno za vježbe visokog intenziteta.

Nakon treninga: Konzumacija ugljikohidrata nakon treninga pomaže nadoknaditi izgubljenu energiju i spriječiti umor i umor. S vremena na vrijeme, dotični ugljikohidrat može biti kriška kruha na tradicionalan način.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version