Zagreba Lajfhaki

Je li moguće piti mlijeko noću: šteta ili korist za tijelo – shvatimo problem

Mlijeko je prisutno u našim životima od rođenja. U djetinjstvu se čovjek hrani majčinim mlijekom, au djetinjstvu mnogi roditelji svojoj djeci usađuju naviku da piju mlijeko neposredno prije spavanja, što se zatim prenosi u odraslu dob. Pokušajmo otkriti je li zdravo piti bijelo piće prije spavanja?

Vrijedno je početi s činjenicom da je mlijeko nedvojbeno zdrav proizvod za ljudsko tijelo. Piće sadrži velike količine kalcija i fosfora.

Zahvaljujući ovim tvarima naše kosti i zubi ostaju jaki i zdravi. Mlijeko je dobar izvor energije jer sadrži mnogo proteina koji nam vraćaju snagu.

Ovaj napitak rado daju djeci zbog visokog sadržaja proteina, koji su djeci toliko potrebni tijekom rasta i razvoja.

Fotografija: © Belnovosti

Mlijeko je vrlo zdravo zbog visokog sadržaja vitamina (A, B2, B6, B12), koji podržavaju stabilno i pravilno funkcioniranje našeg organizma.

Potpuno smo uvjereni u korisnost mlijeka. Ali trebate li ga uzeti prije spavanja? Da. Mlijeko dobro smiruje živčani sustav zahvaljujući melatoninu koji kontrolira i normalizira naš ciklus spavanja i budnosti te serotoninu, hormonu sreće. Zato se mlijeko može piti za prevenciju depresije i održavanje dobrog raspoloženja.

Mlijeko poboljšava pamćenje i smanjuje rizik od razvoja demencije zahvaljujući omega 3 kiselini koju sadrži.Liječnici ovaj napitak propisuju za potporu rada kardiovaskularnog sustava, bolesti mišića i krhkosti kostiju.

Mlijeko se može i treba piti prije spavanja, ali postoje kontraindikacije koje također morate znati prije nego što ovaj ritual uzmete kao pravilo.

Mlijeko ne smiju konzumirati osobe s intolerancijom na laktozu. To može uzrokovati želučane tegobe. Također, svaki organizam može biti alergičan na ovo piće.

Ako primijetite da se nakon pijenja mlijeka pojavljuje osip na tijelu, počinje povraćanje ili proljev, onda se suzdržite od konzumiranja ovog proizvoda.

Valja znati da mlijeko kada ga tijelo preradi opterećuje bubrege, pa oni koji imaju problema s bubrezima trebaju piti napitak u manjim dozama ili ga uopće izbjegavati (ovisi o ozbiljnosti bolesti).

Ne zaboravite na svjedočanstva liječnika.

Kao što je gore spomenuto, mlijeko je izvor kalcija. Nemojte zaboraviti da predoziranje ovom tvari može dovesti do loših posljedica. Postupite isto kao i s vitaminima: ne pretjerujte i koristite umjereno.

Mnogi su kao djeca pili mlijeko i kolače. Ovo nije baš korisno, jer stanje tijela nakon toplog mlijeka sa slatkoćom pomalo podsjeća na prehladu. To je popraćeno neugodnim osjećajem u grlu.

Najbolje je popiti mlijeko bez keksa ili bilo koje druge hrane s visokim udjelom šećera 30 minuta prije spavanja. Do tog vremena živčani sustav će se opustiti i biti potpuno spreman za san.

Nakon što popijete mlijeko, pokušajte ne sjediti na telefonu, igrati igrice na računalu ili se baviti sportom. Tako ćete samo uzburkati živčani sustav i učinak nakon ispijenog mlijeka će nestati.

Sažmimo. Mlijeko je svakako zdrav proizvod, koji sadrži veliku količinu korisnih tvari (vitamina, kiselina, itd.).

Kada ga koristite, ne zaboravite na dozu (maksimalna doza kalcija za odrasle je 2,5 g dnevno). Ne morate odjednom popiti limenku mlijeka. Obratite pozornost i na svoje zdravstveno stanje (alergije, bolesti bubrega itd.).

Ako vašem tijelu mlijeko odgovara, slobodno uvedite ovu naviku u svoj život i postanite zdraviji.

Ranije smo vam rekli što trebate jesti kako biste poboljšali stanje svoje kože.

Exit mobile version