Je li šećer doista opasan i trebate li ga se potpuno odreći: nutricionistica je odgovorila na vaša goruća pitanja

Slatkiši se često nazivaju hranom za um ili ukusnim načinom za oslobađanje od stresa.

Istodobno, stručnjaci za zdravu prehranu savjetuju smanjenje njegove prisutnosti u prehrani. Ali ne radi se samo o šećeru u njegovom čistom obliku.

Nutricionistica Natalya Pavlyuk u intervjuu za Radio 1 govorila je o proizvodima koji sadrže skriveni šećer i koji su naizgled zdravi.

Šećer u svom čistom obliku nije štetan proizvod, pa ga se ne treba potpuno odreći.

Dovoljno je samo ograničiti njegovu upotrebu.

Šećer
Fotografija: © Belnovosti

Norma šećera

Liječnici su otkrili da šećer ne smije prelaziti 10% ukupne prehrane, a još bolje – 5%.

Odnosno, ako je prosječna prehrana 2000 kalorija, tada se dnevno može unijeti 200 kalorija (što je otprilike 50 grama ugljikohidrata ili čistog šećera).

Nutricionist naziva idealnom normom 25 grama šećera dnevno.

Skriveni šećer

Međutim, šećer tijekom dana ulazi u organizam putem druge hrane. To uključuje kruh, umake, kolačiće, sokove i drugu hranu.

Također je važno imati razumijevanje o slobodnom šećeru, a to su razne zamjene – fruktoza, sirupi, džem, med, melasa itd.

Također je važno razumjeti da se s medicinske točke gledišta med također smatra šećerom.

Jednostavno nema zdrave zamjene za ovaj proizvod.

Slatkiši se smatraju proizvodima u kojima sadržaj šećera premašuje 6% kalorijskog sadržaja. Ovi proizvodi uključuju kolačiće, žitarice i muesli. Brojne mliječne zamjene, sokovi, skuta i jogurti također sadrže dodani šećer, objasnila je stručnjakinja.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki