Zagreba Lajfhaki

Kivi: što se događa ako ga jedete svaki dan

Želite li nešto ukusno, hranjivo i zdravo? Tu bi bilo prikladno u svoju prehranu dodati kivi, bogat vitaminima C, A, E i drugim korisnim tvarima.

Ima visok udio topivih i netopivih vlakana, što je izvrstan izvor dijetalnih vlakana koja su korisna za zdravu probavu, regulaciju šećera u krvi, osjećaj sitosti i još mnogo toga.

Nutricionisti kažu da ovo bobičasto voće (iako mi kivi općenito smatramo voćem) sadrži mnogo više vitamina C nego, recimo, naranča.

Jedan kivi sadrži 85,1 g vitamina C, a naranča 53,2 g, a sorta zlatni kivi sadrži vitamina C koliko i dvije naranče.

Ova bobica je također bogata drugim korisnim tvarima: folnom kiselinom, kalijem, bakrom, željezom, magnezijem, kalcijem, fosforom itd.

Fotografija: © Belnovosti

Dobro je pojesti jedan ili dva kivija svaki dan, ujutro, kombinirajući ih s jelima koja sadrže dosta proteina, recimo sa sirom ili jogurtom od fermentiranog mlijeka.

Ova bobica je ukusna iu drugim dijelovima dana; može se koristiti kao međuobrok ili dodati voćnim salatama.

Kivi treba rezati zadnji čas jer sadrži enzime koji djeluju kao omekšivači hrane.

Djeci nakon godinu dana preporuča se davati kivi kao dohranu, oguliti i narezati na kriške.

Korisna svojstva kivija

1. Kivi ima nizak glikemijski indeks. To znači da tijelo sporije apsorbira ugljikohidrate, pa se ova bobica može uključiti u prehranu dijabetičara.

2. Visok sadržaj vlakana. Kivi je izvrstan izvor dijetalnih vlakana koja su korisna za zdravu probavu, regulaciju šećera u krvi, osjećaj sitosti nakon obroka i još mnogo toga.

3. Sadrži antioksidanse. Vitamin E i karotenoidi pomažu neutralizirati štetne slobodne radikale u tijelu i smanjuju oksidativni stres, što pomaže u prevenciji mnogih bolesti.

4. Bogat kalijem. Kivi sadrži značajnu količinu kalija, što je korisno za održavanje zdravog krvnog tlaka i rada srca.

5. Pospješuje probavu. Sadrži enzim aktinidin koji pomaže u probavi proteina.

6. Čini kožu čvrstom i elastičnom. Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C, kivi je koristan za zdravu kožu.

Ovaj vitamin igra ključnu ulogu u proizvodnji kolagena, koji održava kožu čvrstom i elastičnom, a također pomaže u borbi protiv starenja i promicanju zdrave, blistave kože.

7. Pomaže pri mršavljenju. Sadrži mnogo vlakana i pomaže u mršavljenju i kontroli težine. Ovo je zdrav međuobrok; 100 g kivija sadrži 43 kcal.

8. Sadrži antioksidanse korisne za oči. To su lutein i zeaksantin. Ovi spojevi smanjuju rizik od očnih bolesti povezanih sa starenjem kao što je makularna degeneracija i pomažu u održavanju dobrog vida.

9. Kivi je dobar za trudnice. U trudnoći jedenje kivija sprječava noćne grčeve mišića i poboljšava mikrocirkulaciju u nogama.

Visok sadržaj folne kiseline sprječava pojavu poremećaja živčanog sustava kod djece.

Kako odabrati zreo i sladak kivi

Dijetetičari preporučuju da pri odabiru kivija plod malo iscijedite. Zreli i slatki plodovi se lagano prešaju. Ali ne biste trebali uzeti one koji su previše mekani, izgužvani ili imaju mokre mrlje.

Ako ste kupili kivi koji je pretvrd, nema problema. Stavite ih u papirnatu vrećicu s jabukama ili bananama i brzo će sazrijeti.

Stablo kivija vrlo je otporno na parazite, pa plodovi koji se prodaju obično ne sadrže pesticide ili druge slične tvari.

Tko treba biti oprezan

Kod osoba sklonih alergijama kivi može izazvati svrbež u ustima, oticanje jezika, usana, grla, osip, bolove u trbuhu, a u rijetkim slučajevima i teške alergijske reakcije.

Kivi sadrži umjerene količine oksalata koji doprinose stvaranju bubrežnih kamenaca. Osobama s urolitijazom savjetuje se da ograniče konzumaciju kivija.

Zbog visokog sadržaja kiseline, kivi može izazvati iritaciju sluznice usne šupljine, želuca i žgaravicu.

Koja jela pripremiti od kivija

Kivi se može jesti zasebno kao međuobrok, dodati ga u salate, jogurte, umake, frapee, napraviti džem, žele, pite itd.

Njima će se oduševiti i djeca i odrasli.

Prethodno smo vam rekli kako odabrati ukusnu, kvalitetnu mast.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version