Zagreba Lajfhaki

Povremeni post: principi i učinkovitost

Isprekidani post dobiva sve više pozornosti jer ova metoda izgleda vrlo atraktivno – možete izgubiti nekoliko kilograma u tjedan dana.

Ova praksa sastoji se od naizmjeničnih razdoblja jedenja i posta, ali postavlja se pitanje – koliko je ova metoda učinkovita i koje su nijanse?

Razumijemo sve zamršenosti zajedno s nutricionistom Maria Kapralova.

Načela povremenog posta

Suština povremenog posta je da se osoba ne ograničava u izboru namirnica tijekom “prozora jedenja”, već da strogo mjeri vrijeme u kojem smije jesti i sate posta.

Najpopularnije sheme su

Fotografija: Pixabay

1. Metoda 16/8: Ovo je jedan od najčešćih pristupa u kojem trebate postiti 16 sati i provesti 8 sati jedući. To obično znači da preskačete doručak i posljednji obrok imate u 20:00 sati, a prvi obrok u podne.

2. Metoda 5:2: Ovom metodom jedete normalno 5 dana u tjednu, a preostala dva dana ograničavate kalorije (obično 500-600 kalorija).

3. Metoda svaki drugi dan: Ova shema uključuje izmjenu dana normalne prehrane s danima kada vam je dopušteno značajno ograničiti unos kalorija.

Učinkovitost povremenog posta

Brojne studije potvrđuju da povremeni post može biti učinkovita metoda za mršavljenje i poboljšanje metaboličkog zdravlja.

Evo ključnih aspekata njegove učinkovitosti:

1. Gubitak težine. Povremeni post potiče kalorijski deficit, što zauzvrat potiče gubitak težine. Ograničavanje vremena u kojem jedete često rezultira prirodnim smanjenjem dnevnog unosa kalorija.

2. Poboljšano metaboličko zdravlje. Istraživanja pokazuju da IG može poboljšati razinu inzulina, glukoze i kolesterola u krvi. Time se smanjuje rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti.

3. Produženi životni vijek. Pokusi na životinjama pokazali su da povremeni post može produžiti život poboljšavajući metaboličke procese i smanjujući upalne reakcije.

4. Poboljšanje kognitivnih funkcija. Neke studije također ukazuju na moguće dobrobiti povremenog posta za mozak, uključujući poboljšanu koncentraciju, pamćenje i prevenciju neurodegenerativnih bolesti.

Prednosti i nedostaci

Kao i svaka dijeta, povremeni post ima svoje prednosti i nedostatke.

Prednosti:

  • Lako za praćenje: nema strogih ograničenja za proizvode.
  • Sposobnost mršavljenja bez osjećaja gladi.
  • Pojednostavite planiranje obroka.

Mane:

  • Mogu postojati poteškoće u socijalnoj prilagodbi (na primjer, propuštanje ručkova s ​​kolegama).
  • Moguće negativne reakcije tijela, poput glavobolje, umora ili razdražljivosti u prvim danima.
  • Nije prikladno za svakoga: Trudnice, djeca i osobe s određenim zdravstvenim problemima trebaju izbjegavati ovu praksu bez prethodnog savjetovanja s liječnikom.

Povremeni post je učinkovita metoda za kontrolu tjelesne težine i zdravlje koja može pružiti značajne prednosti.

Međutim, prije nego što počnete, važno je razmotriti individualne potrebe tijela i posavjetovati se s liječnikom!

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version