Kako odabrati pravu shemu boja za stan: savjeti za dizajn

Odabir sheme boja za stan odgovoran je proces koji utječe na raspoloženje i dobrobit stanara.

Prije svega, trebali biste odlučiti o općem stilu interijera. Ako više volite klasike, onda bi idealna opcija bile neutralne nijanse – bež, svijetlo siva, topla bijela.

Yulia Tychino, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti na području dizajna i interijera, rekla nam je kako učiniti pravu stvar.

Za ljubitelje modernog interijera prikladne su svijetle i bogate boje.

Prilikom odabira sjenila važno je uzeti u obzir značajke prostorije – na koju stranu svijeta gledaju prozori, veličinu sobe.

Interijer
Fotografija: © Belnovosti

Bolje je urediti male sobe u svijetlim bojama, što će vizualno proširiti prostor.

Južne sunčane sobe mogu biti ukrašene hladnim nijansama plave, plave, zelene – to će dati mir i hladnoću.

Za dnevnu sobu bolje je odabrati tople nijanse – žutu, terakotu, zlatnu. Oni stvaraju ugodnu domaću atmosferu.

Spavaća soba je mjesto za odmor i opuštanje, pa su ovdje prikladni mirni neutralni tonovi – nježno ružičasta, boja lavande, menta.

Prilikom odabira sheme boja važno je uzeti u obzir svrhu svake sobe.

Na primjer, za kuhinju je bolje odabrati svijetle nijanse koje će vizualno povećati prostor, a također neće postati previše prljave tijekom procesa kuhanja. Optimalne boje za kuhinju su bež, vanilija i mliječna.

Ako je kuhinja u kombinaciji s dnevnim boravkom, dopušteno je koristiti svjetlije i zasićenije boje – žutu, terakotu, smeđu.

Dječja soba je mjesto za igru ​​i razvoj djeteta. Ovdje je važno stvoriti pozitivnu atmosferu.

Za djecu mlađu od 3 godine bolje je odabrati neutralne pastelne boje – breskvu, mentu, lavandu. Za stariju djecu optimalne su svjetlije i vesele boje – limun, azurna, ružičasta, ljubičasta.

Kupaonica i WC su mokre prostorije, pa je bolje držati glavne nijanse u svijetlom rasponu plave, zelene i bež boje.

Svijetle boje mogu se dodati u detalje – ručnici, tepisi, posude za sapun. To će oživjeti interijer i stvoriti atmosferu čistoće i svježine.

Prilikom odabira sheme boja treba uzeti u obzir i psihološki utjecaj nijansi. Na primjer, crvena boja povezana je s energijom, strašću i uzbuđenjem. Narančasta simbolizira radost i pozitivne emocije.

Žuta potiče mentalnu aktivnost i potiče koncentraciju. Zelena smiruje, ublažava napetost i stres.

Plava boja predstavlja sklad i spokoj. Ljubičasta je povezana s maštom i kreativnošću.

Dakle, dobro promišljena shema boja za svaku sobu pomoći će stvoriti ugodnu atmosferu u stanu, naglasiti individualni stil interijera i imati blagotvoran psihološki učinak na stanovnike.

Glavna stvar je uzeti u obzir značajke soba, namjenu prostora i pravilno kombinirati nijanse u jednom sastavu. Tada će stan zadovoljiti oko i stvoriti osjećaj udobnosti doma.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki