Zagreba Lajfhaki

10 rečenica s kojima roditelji najčešće dolaze kod psihologa

Svatko od nas je barem jednom u životu imao ideju što se događa iza zatvorenih vrata psihologa. O čemu pričaju? I kakva pitanja postavljaju?

Danas, zajedno s praktičnim psihologom, učiteljem psihologije, dijelom europske i peterburške organizacije transakcijske analize, Evgenija Gončarova Razmaknimo zavjesu i razgovarajmo o frazama s kojima roditelji najčešće dolaze.

Prema riječima psihologa, na ovom svijetu nema idealnih roditelja ni djece. O odnosima roditelja i djece napisani su deseci knjiga, od klasika do znanstvenih publikacija.

Vječni problemi koji se ne mogu riješiti, jer vrlo često ono što želimo za život, ili način na koji vidimo ovaj život, apsolutno nije primjereno drugoj osobi. Teško je voljeti nekoga tko nas tjera da se pridržavamo njegovih pravila bez objašnjenja.

Fotografija: Pixabay

Mnogi se roditelji, kada dođu kod psihologa, nadaju da će neka druga odrasla osoba sigurno stati na njihovu stranu i objasniti svojim “nesretnim” potomcima koliko je važno slušati odrasle.

U ovom slučaju, psiholog je za njih svojevrsna odgojna i kaznena mjera.

Zato top 10 fraza otvara najpopularnija rečenica očajnih roditelja – “Učinite barem nešto s njim”.

Roditelje u ovom slučaju možete razumjeti, jer je dobro kada je djetetu “udobno”. Ne stvara probleme, nelagodu, ne zahtijeva puno i ne privlači nepotrebnu pažnju. Poslušan i pristojan – samo san! No čim se dijete promijeni i postane neugodno za obitelj i društvo, a s roditelja počnu padati narcističke maske, nastaju brojni problemi.

“Kako to ne istresti na djetetu?”

Mnogi roditelji svoje negativne emocije često iskaljuju na članovima obitelji. Češće na djecu, jer je “sigurnije”. Djeca neće uzvratiti udarac i neće se moći pravilno obraniti. Zato, dragi roditelji, tražimo bit problema u sebi i učimo raditi s emocijama.

“Kako naučiti dijete da bude samostalno?”

Mnogi roditelji, umjesto da dopuste svom djetetu da nešto poduzme i pogriješi, počnu to činiti umjesto njega, oduzimajući djetetu mogućnost stjecanja iskustva i samostalnog donošenja odluka.

Naučite djetetu objasniti kakve će posljedice donijeti ova ili ona radnja, udahnite i naučite vjerovati. Samo tako možete odgojiti odgovornu osobu.

“Dijete je ljubomorno na drugo dijete”

Ljubomora u djetinjstvu je normalna. Djeca su po prirodi vlasnici. Na taj način se navikavaju na konkurenciju koja ih čeka iz vanjskog svijeta.

U ovom slučaju važno je više vremena posvetiti “ljubomornom” djetetu, razgovarati s njim o njegovoj važnosti i ljubavi, ali i ne zaboraviti na postupke. Pokušajte se češće igrati s njim, provoditi vrijeme ili raditi domaću zadaću. Pružite mu najviše pozitivnih emocija.

“Kako djetetu reći za razvod?”

Ovdje će samo istina pomoći. Ali zapamtite da će se u ovom trenutku cijeli djetetov svijet srušiti, a svi snovi o idealnim roditeljima raspasti će se u male komadiće.

U tom slučaju morate se sjetiti koliko je važno da dijete shvati da vaše odvajanje nije njegova krivnja, da ste vi i dalje njegovi roditelji koji ga vole i uvijek će biti uz njega.

>>>“Kako naučiti reći “ne” djetetu?”

Da biste naučili kako odbiti dijete uz minimalne gubitke, morate mu postati “hodajući argument”.

Svako odbijanje mora biti popraćeno obrazloženjem. A vaš obrazac ponašanja ne bi se trebao promijeniti u trenu. Ali ne zaboravite na odanost. Možda je zahtjev vašeg djeteta u ovom trenutku sasvim prikladan i možete usrećiti njega i sebe bez pribjegavanja argumentima.

“Što učiniti ako dijete laže?”

Prvo morate odlučiti radi li se o fantaziji ili laži. Zatim pronađite i shvatite razlog ovakvog ponašanja.

Djeca najčešće lažu kako bi uljepšala stvarnost, bila bolja ili ispunila tuđa očekivanja. I prije nego što kaznite svoje dijete, pokušajte s njim razgovarati o tome zašto je odabralo ovakav obrazac ponašanja.

“Što učiniti ako je dijete nepristojno?”

Odredite što točno smatrate nepoštivanjem u ponašanju djeteta prema vama. Reci mu kako se osjećaš kad te ne poštuje.

Komentari trebaju biti usmjereni posebno na ponašanje, a ne na osobnost djeteta. Ne zaboravite nagraditi svoje dijete za pristojno ponašanje.

Pokušajte ne odgovarati na djetetovo drsko ponašanje. U pravilu, djeca prestaju biti prkosna kada vide da je ova metoda neučinkovita i ne privlači pozornost roditelja ili drugih odraslih osoba. Pokušajte s djetetom razgovarati o tome što ga muči i pronaći razlog ovakvog ponašanja.

“Kako razgovarati s djetetom?”

Mnogi roditelji ne znaju kako i o čemu razgovarati sa svojim djetetom koje raste. Važno je zapamtiti da djeca vole pričati o sebi i onome što im se događa u životu. Pokušajte s njim razgovarati o njegovim interesima, hobijima i onome što ga inspirira.

Ako vaše dijete razumije da ste doista zainteresirani i da vam se može vjerovati, ono će s vama podijeliti svoje najdublje tajne.

“Kako pomoći djetetu da se odluči za zanimanje?”

Odabir zanimanja je težak i odgovoran korak koji zahtijeva promišljenu odluku uzimajući u obzir sposobnosti i interese djeteta. Stoga je vrlo važno proučiti djetetove snage i slabosti, uzeti u obzir njegove osobne kvalitete i karakter, kao i unutarnja uvjerenja.

Istražite zanimanja koja odgovaraju interesima i sposobnostima vašeg djeteta. Prikupite što više informacija o budućem zanimanju, gdje ga možete studirati i gdje će vaše dijete moći raditi nakon završetka studija.

Kakva god pitanja imali, najvažnije je voljeti svoje dijete i naučiti mu biti podrška u ovom teškom svijetu!

Exit mobile version