12 mitova o odgoju djece iz stare generacije

Rođenje djeteta zahtijeva puno truda i vremena, a ponekad jednostavno ne možete bez podrške rodbine.
U pomoć najčešće priskaču bake, a ponekad i djedovi.

Istodobno, iskustvo stare generacije u odgoju djece previše se razlikuje od modernog poimanja djece, a neki pristupi mogu biti čak i opasni, smatraju psiholozi.

Mitovi o prehrani i liječenju djece

1. Uvođenje komplementarne hrane prije šest mjeseci. Do 6 mjeseci dijete se hrani isključivo majčinim mlijekom ili posebnom mliječnom formulom. Zatim se postupno uključuje pire od povrća i žitarica.

Žvakanje komada mesa ili druge hrane uz pomoć bake je neprihvatljivo, nesterilno je i štetno za krhko tijelo.

To također uključuje pijenje kravljeg mlijeka ili kaše od griza. To su vrlo teško probavljive namirnice, uvode se tek nakon godinu dana.

12 mitova o odgoju djece iz stare generacije
Fotografija: Pixabay

2. Dajte djetetu da pokuša žvakati mrkvu, jabuku, krekere, krekere ako mu nedostaju zubi i žvakaće vještine.

Opasan pothvat, kako biste izbjegli rizik od gušenja, ne morate žuriti s njim. Hrana se postupno povećava od pirea do mekanih komadića i dalje u skladu s djetetovom spremnošću.

3. Prepustite se slatkišima. Slatkiši u ranoj dobi u obliku raznih slatkiša, meda, pekmeza su nepoželjni, jer u budućnosti izazivaju ovisnost i kvare ranjivu dječju caklinu.

Med nosi opasnost od infekcije botulizmom i alergijskih reakcija te je zabranjen najmanje 5 godina.

4. Natjerati vas da pojedete do posljednje kapi. Teška vremena naučila su naše roditelje i bake da se prema hrani odnose sa zebnjom. Međutim, sada nema nestašice i ideja o prisiljavanju svih da jedu do posljednjeg je u osnovi pogrešna.

Budući da je prvobitno predložena porcija možda prevelika za mali želudac, dijete fizički nije u stanju pojesti sve što mu je dodijeljeno. Štoviše, djeca vrlo brzo razviju osjećaj sitosti, a tjeranje da jedu hranu protiv njihove volje je fizičko nasilje.

Zablude o njezi i liječenju djece

1. Isperite oči i nos majčinim mlijekom. Uobičajeni mit koji može dovesti do bakterijskih komplikacija.
Djetetu se u nos mogu ukapati samo kapi ili fiziološka otopina koju prepiše liječnik.

2. Kupanje u prokuhanoj vodi s kalijevim permanganatom. U rodilištu se pupak već dugo veže štipaljkom za rublje, što pomaže brzom zacjeljivanju rane. Kalijev permanganat može opeći kožu i danas se čak ne prodaje u ljekarnama.

U vodu je dopušteno dodati izvarak kamilice ili niza. Ako imate čistu vodu iz slavine, nije je potrebno dezinficirati visokom temperaturom i filtrirati.

3. Zabrana pelena, posebno za dječake. Pelene su najbolja pomoć modernoj majci, omogućuju vam da izbjegnete nepotrebno pranje i zaštitite bebinu kožu od stalne vlage.

4. Liječenje narodnim lijekovima: biljem, lukom, češnjakom, kuhanim krumpirom i tako dalje. Važno je zapamtiti pravilo “ne štetiti”.

Samoliječenje može postići suprotan učinak, pogotovo je sve gore navedeno strogo zabranjeno za novorođenče.

5. Čvrsto povijanje za ispravljanje krivih nogu. U djece od rođenja do školske dobi oblik nogu se stalno mijenja. Dijete raste, njegovo tijelo se mijenja i to je normalno. Čvrsto povijanje samo će uzrokovati nelagodu za bebu i može doprinijeti razvoju displazije zglobova.

Mitovi o odgoju djece

1. Tema plača je puna kontradikcija. Neke bake ni pod kojim uvjetima ne dopuštaju djetetu da plače, pa čak i odraslim unucima zabranjuju da plaču. Drugi, naprotiv, dječji plač smatraju sredstvom za razvoj pluća.

U svakom slučaju, bez obzira na pristup, odrasli su dužni razumjeti uzrok tjeskobe i otkloniti ga, što je posebno važno za dijete koje još ne može govoriti. Sa stajališta psihičkog razvoja, plač je način izražavanja emocija iu ovom je obliku karakterističan za stariju djecu.

2. Rano navikavanje na nošu. Često čujemo fraze kako su bakina djeca već sa šest mjeseci koristila kahlicu. Ali ako pogledate okolo i potražite među svojim prijateljima, nećete moći pronaći takve primjere.

Budući da djeca svjesno traže korištenje kahlice u dobi od otprilike 1,5 godina. Još jedno omiljeno ograničenje starijih je zabraniti djetetu da se kreće, skače, ulazi u blato ili trči. No, kroz kretanje i kontakt s vanjskim svijetom beba se razvija. Ometati kretanje znači usporavati razvoj.

3. Manipulirajte strahovima kako biste postigli cilj. Bake vole plašiti ljude tamom, strancima i stidom. A ako se to događa redovito i roditelji usvajaju iskustvo, onda dijete u budućnosti ne može izbjeći strahove i fobije.

Dijete će tada također naučiti manipulirati odraslima i tu će vještinu prenijeti u odraslu dob. Nitko nikada nije došao u iskušenje da upadne u mrežu manipulatora.

Iskustvo starije generacije je važno, pomoć u odgoju je nezamjenjiva, ali odluka o tome što i što učiniti je na roditeljima.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki