5 načina da smirite hirovito dijete: mišljenje stručnjaka

Dječji hirovi lako izvedu odrasle iz stanja ravnoteže i smirenosti.

Kako smiriti dijete, a sami ostati mirni?

Priča stručna psihološka savjetnica Evgenija Sky.

#1. Budite primjerom: sami se nosite sa svojim emocijama

Najvažniji ključ uspjeha je smirenost odrasle osobe. Ako odrasla osoba ostane mirna, tada može ostati “izvan” situacije. Na primjer, kada dijete vrišti na ulici i mlada majka je uključena u situaciju, ona može osjetiti osjećaj srama i krivnje da je loša majka, budući da njezino dijete izgleda tako neugledno i smeta drugima, a sada svi napori mlade majke više nisu usmjereni na dijalog s djetetom, već na to kako se osloboditi osjećaja krivnje i srama.

Drugi primjer je da otac ne može podnijeti suze svog sina, on jednostavno “podivlja” od toga. Razlozi skrivene agresije možda leže u činjenici da su i samog tatu, dok je bio mali, učili da “dječaci ne plaču”. Ovo uvjerenje ne pomaže djeci da se nose s navalom osjećaja, ali stvara veliku prepreku u izražavanju osjećaja. A sada odrasli muškarac ne može se nositi sa svojim osjećajima pri pogledu na bebine suze.

djece
Fotografija: Pixabay

Upute kako se odrasla osoba može nositi s nadirućim osjećajima:

1. Izgovorite ih glasom. Ne toliko zbog djeteta, koliko zbog sebe. “Ljuta sam”, “Sramim se.” Ovo je mali korak od glavnog cilja – umiriti dijete, ali tako će odrasla osoba shvatiti kakve emocije ima. Nakon što ih izgovorimo, bit će jasno što dalje s njima.
2. Izražavanjem emocija možete razumjeti želju odrasle osobe. Na primjer, ako se mlada majka u šetnji posrami djetetove histerije i shvati da se, kako bi se smirila, hitno mora zamotati u svoju omiljenu dekicu i popiti umirujući čaj, bit će joj jasno što dalje učiniti: hitno otrči kući da se i sama smiri. Ili ako se otac osjeća agresivno, može istući jastuk, pozivajući dijete na igru.

Čemu učimo djecu ovakvim ponašanjem?

Prvo, da morate prihvatiti svoje emocije i raditi s njima. Ako zanemarite emocije, ipak nećete postići željeni cilj. Drugo, dijete ne učimo riječima, već svojim primjerom. Vidjevši stvarne promjene u raspoloženju roditelja, dijete će shvatiti da je takvo ponašanje korisno i počet će ga kopirati.

#2. Položaj promatrača

Uklonite se iz situacije kao da stojite i promatrate je. Ovdje su glumac 1 i glumac 2. A ti si sam redatelj. U ruci imate blok papira i pokušavate složiti scenu. Napiši moguće postupke za sebe kao glumca. O tome kako smiriti dijete, puno je napisano u člancima za mlade roditelje, ali uključenost u situaciju i emocionalna reakcija roditelja sprječava njihovu uspješnu provedbu. Igrajući se u poziciji promatrača, prolazeći kroz moguće mogućnosti interakcije s hirovima, dopuštate, u slučaju neuspjeha, da mentalno precrtate scenu i počnete igrati novu, umjesto da hirove shvatite ozbiljno.

#3. Mentorstvo

Tijekom hirova, dijete je vrlo emocionalno, ne može djelovati racionalno. Misli mu se nasumično motaju po glavi i on zapravo ne zna što želi.

Stoga djetetu treba dati izlaz: “Ako želiš ___, onda moraš učiniti ____. Ali prvo se moraš smiriti.” Ili “Sada ćemo se smiriti. Onda ćemo učiniti ovo.” Manipulacija ni pod kojim uvjetima ne smije biti uključena u ovu formulu, jer će to uništiti život bebe!

Tijekom napada bijesa dijete je zapravo poput nosača na koji se bilježe informacije kroz stresni obrazac. Ako tijekom histerije uvjerite dijete da je krpa, onda će se tim stavom voditi u budućnosti. Ako kažete: “Ti si genij, sada se saberi i sve će uspjeti”, tada će ova formula biti njegov životni kredo. Stoga, s najvećom ljubaznošću, pronađite formulu koja će riješiti problem koji je uzrokovao krizu kod djeteta i pomoći djetetu da postigne ono što želi.

#4. Skrenite djetetovu pozornost na tijelo

Naše tijelo reagira na emocije i misli. Kada je dijete nestašno, tijelo mu je napeto. A dijete je toliko obuzeto emocijama da ne osjeća svoje tijelo pod kakvim je ogromnim opterećenjem. Pitajte svoje dijete: “Gdje hir živi u vašem tijelu?”

Dok igrate, lagano masirajte ruke i ramena, tražeći hir. Vaši ljubazni dodiri pomoći će djetetu da se “vrati u tijelo”, što će smanjiti emocionalni intenzitet. I u laganim razgovorima možete dati izlaz. Zašto se razvila okrutna praksa “batinanja djece”? Jer od fizičkih udaraca dijete počinje osjećati tjelesne osjete i prebacuje se iz emocija.

Iskoristimo ovo znanje s ljubaznošću i za dobrobit djece. Također je korisno redovito vježbati opipavanje tijela – nakon aktivne šetnje ili prije spavanja, lagano milovati dijete, pitati kako se osjeća ovaj ili onaj dio tijela. Dugoročno, to će omogućiti djetetu da ne ovisi toliko o svojim emocijama.

#5. gluma

Kad je dijete hirovito, spremno je sve poreći, ne pristaje uvijek smiriti se ili pronaći izlaz iz situacije. Prisjetimo se prvog savjeta – izražavanje emocija prvi je korak do smirenosti. Pomozite djetetu da formulira emociju – jeste li ljuti? Jesi li uvrijeđen? Bojiš li se? Kada se vaše dijete slaže s jednom od emocija, zamolite ga da to pokaže. Na primjer, recite s povjerenjem: “Pa, budući da si ljut, pokaži mi koliko si ljut. Ruke na bokove, noge šire. Napuhni obraze i pogledaj me prijeteći.” Pokažite sami pokrete tako da dijete počne ponavljati, zapamtite da tijekom emocionalne napetosti dijete ne može kontrolirati svoje tijelo, pa će mu biti teško kontrolirati se bez imitacijskih poticaja. I tada se aktivira princip prebacivanja pažnje na tijelo s emocija i postupno će dijete početi kontrolirati i svoje pokrete i svoje tijelo.

Koliko god dijete bilo zločesto u trenutku hirovitosti, ono je u ovom trenutku vrlo ranjivo i otvoreno. Tijelo mu je pod ogromnom napetosti, a njegove odlutale misli hvataju se vaših fraza kao poziva na akciju. Stoga, umjesto da se iskaljujete na djetetu, odvojite vrijeme da izrazite svoje emocije. I sami ćete postati sretniji od ovoga. Ako ste smireni i kontrolirate situaciju, pokažite djetetu da se hirovi mogu riješiti lako i kroz igru.

Zašto se tinejdžeri jako brinu zbog loših ocjena ili veza? Jer im je kao djeci usađen osjećaj krivnje i odgovornosti za svoje ponašanje. Taktika igre dodatno će pomoći djetetu da tretira stresnu situaciju kao nešto beznačajno.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki