Zagreba Lajfhaki

Deaktivirajte gadget: što učiniti ako vaše dijete stalno koristi pametni telefon

Danas je nemoguće živjeti bez gadgeta, ali vrijedi li dopustiti djeci da koriste svoje telefone i zanose se igricama?

Što učiniti ako dijete razvije ovisnost o gadgetima i je li moguće izbjeći štetu koju tehnologija uzrokuje?

Hajde da to shvatimo zajedno sa Anastazija Ekuševskaja – klinička psihologinja, akademska voditeljica online škole za djecu i adolescente Skysmart.

Objasnite sigurnosna pravila

Prije nego što pustimo djecu van, objasnimo im sigurnosna pravila – ne prelazite cestu na crvenom svjetlu, ne ulazite u automobil s nepoznatim osobama. Ista sigurnosna pravila trebala bi se primjenjivati ​​prilikom korištenja gadgeta. Važno je govoriti ne samo o osnovnim pravilima kibernetičke sigurnosti, već i objasniti da prekomjerno korištenje telefona može dovesti do problema s vidom i držanjem. I naučite kako raditi jednostavne vježbe za leđa i oči.

Pokaži zanimanje

Dijete ne sjedi samo satima sa pametnim telefonom u ruci – ono zapravo radi nešto tamo. Pitajte što točno? Zamolite ga da priča o igrama koje igra, blogerima koje gleda, izazovima u kojima sudjeluje. Ne kritizirajte i ne govorite djetetu da su mu hobiji glupi. Zapravo, oni su vrlo važni i možda čak postanu temelj njegove buduće karijere.

Fotografija: Pixabay

Ako je dijete strastveno prema igricama, moglo bi biti zainteresirano i za programiranje ili dizajn igrica. Prijavite ga na besplatni online maraton, gdje će vaše dijete razviti igricu i pobrinuti se da programiranje bude dostupno svima.

Dajte svom djetetu okus uspjeha

Usput, o postignućima. Djeca (a i odrasli!) toliko su ovisni o lajkovima na društvenim mrežama jer nam odmah daju dozu dopamina, hormona nagrade. I što manje razloga da budemo ponosni na sebe u svakodnevnom životu, to su nam potrebniji lajkovi i pregledi na društvenim mrežama. Ako roditelji pomognu svom djetetu da se osjeća sjajno i slave čak i najmanja postignuća, mnogo će manje biti potrebno odobravanje na internetu.

Stvorite pozitivne asocijacije

Ako je rastanak s tabletom svaki put popraćen skandalom, dijete će stvoriti jasnu asocijaciju: isključivanje gadgeta znači stres, vrisku i suze. Ako želite naučiti svoje dijete da mirno napusti pametni telefon i lako se prebaci na druge stvari, osmislite posebne ugodne rituale. Primjerice, isključili su tablet i odmah radili zabavnu gimnastiku ili zajedno skakali uz glazbu. To će pomoći u ublažavanju napetosti mišića i stvoriti novu asocijaciju: “Ako isključite gadget, dogodit će se nešto ugodno.”

Postavite jasne granice

Za djecu je važno da žive u razumljivom i predvidljivom svijetu. Stoga, kada navodite pravila za korištenje gadgeta, budite krajnje precizni. Na primjer, složite se da ne možete koristiti pametni telefon za stolom, prije spavanja ili u posjeti (ali onda se sami pridržavajte ovog pravila). Posebno je važno odreći se gadgeta navečer. Plavo svjetlo s ekrana inhibira proizvodnju melatonina, hormona koji je odgovoran za uspavljivanje i zdrav san. Kako dijete ne bi patilo od nesanice, pametne telefone, tablete i računala treba isključiti dva do tri sata prije spavanja.

Potražite nove hobije

Vrlo često djeca sjede na svojim telefonima jednostavno zato što ne znaju što bi drugo sa svojim slobodnim vremenom. Za to su djelomično krivi i odrasli – uostalom, mi smo sami od malena davali djetetu tablet sa crtićima kako bi se smirilo i pustilo nas da radimo svoje. Da biste promijenili ovu situaciju, važno je pomoći djetetu pronaći druge hobije, te se možda njima zajedno baviti. Pretvorite djetetovu ovisnost o igricama u korisnu aktivnost – razvijajući upravo one igre koje ono voli igrati. Neka nauči osnove programiranja i time stekne novu korisnu vještinu za budućnost! Sudeći po odgovorima djece i njihovih očeva koji sudjeluju u programerskim maratonima, takva aktivnost svima donosi zadovoljstvo i osjećaj uspjeha.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version