Zagreba Lajfhaki

Dijete plače: zašto i kako ga brzo smiriti

Svako dijete plače. Dječje su suze prilično česte. Plač je vrsta jezika kojim dijete pokušava nešto prenijeti odrasloj osobi.

Vrste plakanja

1. Dijete plače jer ga boli.

Djeca stalno padaju, udaraju se i grebu. Ova činjenica može uzrokovati plač. Ako dijete nije jako udarilo, bol će brzo nestati, tada ga samo trebate nježno zagrliti, sažaliti se nad njim i umiriti ga.

Ako je ozljeda ozbiljna, djetetu morate odmah pomoći. Ni u kojem slučaju ne smijete zahtijevati od djeteta da se brzo smiri.

U takvoj situaciji najbolje je djetetu odvratiti pažnju bajkom o nekom junaku. Nakon ovoga svakako morate reći djetetu da je hrabar i jak kao junak bajke.

Fotografija: © Belnovosti

2. Dijete plače od straha.

Može se dogoditi ako se dijete prestraši glasnim zvukom, neočekivanom radnjom ili nečim drugim. U ovoj situaciji samo trebate sažalijevati dijete.

3. Dijete plače jer je uvrijeđeno.

Dijete može plakati ako se osjeća usamljeno, čini mu se da prema njemu postupaju nepravedno ili je ravnodušno prema njemu. Ovaj plač nalikuje tihim jecajima.

U ovoj situaciji jako je važno da roditelji što prije prepoznaju prekršaj. Zatim trebaju analizirati svoje ponašanje: što rade ili su učinili loše, zatim zagrliti dijete i objasniti mu da nema razloga za uvredu.

Ako roditelji razumiju da se njihovo dijete osjeća usamljeno, onda bi svakako trebali pokušati posvetiti više vremena djetetu i provesti ga što zabavnije.

4. Plakanje-manipulacija.

Dijete može plakanjem manipulirati roditeljima. Ima roditelja, ali u pravilu su to bake i djedovi koji smatraju da dijete ne smije plakati.

Čim dijete zaplače, obitelj počinje činiti sve da ga smiri. Dijete vrlo brzo pamti ovu shemu i uspješno je koristi u budućnosti.

U ovom slučaju, roditelji moraju razumjeti kada i zašto dijete počinje plakati, a zatim prestaje. Ako roditelji razumiju da njihovo dijete jednostavno manipulira njima, tada moraju prilagoditi svoje ponašanje.

Dijete je počelo plakati – vrijedi mu odvratiti pažnju prekrasnom pticom izvan prozora, zanimljivom igrom. Također, roditelj mora objasniti djetetu da neće uvijek biti kako on kaže.

Majka se, primjerice, suočava s problemom: dijete plače i traži da majka spava s njim. U tom slučaju majka mora objasniti djetetu da to neće učiniti, da mora spavati s tatom.

Možete čak reći djetetu da je već jako veliko, ali tata se boji spavati sam. Majka može nakratko leći s djetetom i otići. Ali svakako mora upozoriti dijete da neće spavati s njim.

5. Plakanje je hir.

6. Dijete plače u očaju.

Ova vrsta plača javlja se kada je dijete jako uznemireno zbog nečega, a ne može to nikako promijeniti.

Taj se plač može čuti kada roditelj, primjerice, nekoliko dana objašnjava djetetu da ne može ponijeti igračku sa sobom na ručak.

Dijete bi moglo oponašati plač kako bi postiglo svoj cilj. Međutim, majka može čuti plač i očaj tek kada dijete prihvati majčin stav, shvati da igračku ne može ponijeti sa sobom i da se tu ništa ne može učiniti.

Kad dijete počne plakati i očajavati, majka treba samo sažaliti dijete. Majka ga može zagrliti, pomilovati, reći bebi da razumije koliko je uznemirena i da joj je također jako žao.

Svatko može plakati kad se osjeća loše. Odrasla osoba može zadržati suze kako ne bi pokazala emocije drugima.

Dijete ih neće obuzdati, već će, možda, naprotiv, privući pažnju odraslih upravo uz pomoć suza.

Roditelji trebaju slušati djetetov plač, nastojati razumjeti njegovo značenje i nikada ne zahtijevati da dijete prestane plakati.

Ako roditelji nauče razumjeti takav jezik dječje komunikacije kao što je plač, tada će uvijek biti u skladu sa sobom i svojim djetetom.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version