Dijete se boji glasnih zvukova: je li to normalno?

Strah od glasnih zvukova je urođeni strah. Usput, postoje samo dva od njih, drugi je strah od pada.

Stoga sa sigurnošću možemo reći da je ponašanje djeteta kada se uplaši, pokuša sakriti, začepi uši ili počne plakati zbog iznenadne buke, potpuno normalno.

U prosjeku, u dobi od 1,5-2 godine, ovaj strah otupljuje jer beba postaje “iskusnija” i razumije koji su glasni zvukovi bezopasni.

Ali to se ne događa uvijek: neka djeca (uglavnom govorimo o anksioznoj i lako ranjivoj) nastavljaju se bojati glasnih zvukova do otprilike 3 godine.

U raspravi o ovoj temi važno je napomenuti da postoji razlika između straha od glasnih i iznenadnih zvukova i straha od bučnog okruženja, poput onog na igralištu.

Dijete
Fotografija: © Belnovosti

Ako se dijete u dobi od 3 godine i starije nađe u sličnoj situaciji, ali i dalje jasno pokazuje strah, to znači da mu je potrebna konzultacija s dječjim psihologom.

Stručnjak će pronaći razlog koji je izazvao strah i, sukladno tome, omogućit će vam da se nosite s njim.

I za kraj: ponekad su uporni strahovi simptom poremećaja iz autističnog spektra, pa osim psihologa vrijedi posjetiti pedijatra i dječjeg neurologa.

Ranije su BelNovosti pisale o tome zašto dijete treba učiti glazbu.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki