Djeca i gadgeti: 7 principa zdravih odnosa

Elektronički uređaji postali su sastavni dio svakodnevnog života, a djeca se suočavaju s rizikom da o njima postanu ovisna.

Beskonačno vrijeme provedeno pred ekranom može negativno utjecati na njihov fizički i psihički razvoj.

Međutim, umjesto potpune zabrane korištenja gadgeta, postoje načini kako iz ove ovisnosti imati koristi.

Što može biti učinjeno

Nema smisla boriti se protiv naprava, one će uvijek pobijediti. Ako zabranite gadgete kod kuće, djeca će ih pronaći kod prijatelja ili u informatičkom klubu. Liječnik u medicinskom centru HappyDerm Ljudmila Artjuškevič napominje da je važno djelovati lukavije jer se zabranama ništa ne postiže.

dijete
Fotografija: Pixabay

Ako je roditeljima važna blizina djece, potrebno im je posvetiti dovoljno pažnje od samog početka. Važna je komunikacija, zajednička igra i upoznavanje djece sa svijetom oko njih.

Ako se mama i tata bave svojim poslom, zadubljeni u TV i tablet umjesto u interakciju s djetetom, ne čudi da ono više voli ekran nego komunikaciju licem u lice i odbija pokušaje uspostavljanja kontakta.

Mjere opreza

Roditelji mogu poduzeti sljedeće mjere i korake kako bi zaštitili svoju djecu od ovisnosti.

  1. Ograničite vrijeme koje djeca provode na telefonima. Razmislite o postavljanju jasnih vremenskih ograničenja kako biste izbjegli rasprave o tome kada prestati.
  2. Kontrolirajte sadržaj s kojim se vaša djeca susreću na internetu.
  3. Potaknite tjelesnu aktivnost na otvorenom. Preporuča se da mala djeca svaki dan provedu oko tri sata na otvorenom. Aktivniji način života spriječit će pretilost, probleme s vidom, poboljšati san i skrenuti misli s modernih uređaja.
  4. Dajte djeci pauze za oči svakih 30 do 40 minuta dok koriste uređaje. Preporuča se raditi vježbe za oči i po potrebi koristiti kapi za oči.
  5. Pobrinite se da vaše dijete dovoljno spava svaku noć. Također se ne preporučuje korištenje gadgeta 2 sata prije spavanja.
  6. Potaknite osobnu interakciju, koja pomaže djeci da razviju svoje društvene vještine i sposobnost povezivanja s drugima.
  7. Vodite produktivan razgovor sa svojim djetetom o negativnim posljedicama pretjeranog korištenja pametnih telefona i drugih naprava.

Tableti su atraktivni jer zadovoljavaju potrebu za igranjem. Živopisne vizualizacije, zanimljive slike, mijenjanje krajolika, pokretni objekti i sposobnost interakcije s likovima potiču aktivnost i interes kod djece, pridonoseći njihovom kognitivnom razvoju.

Razmišljanje predškolske dobi uglavnom je vizualno i praktično, a tek kasnije postaje vizualno i figurativno. Preporučljivo je početi koristiti tablet u dobi od 4-5 godina, iako su mnoga djeca već upoznata s njima puno ranije. To nije problem ako interakciju s uređajem nadzire odrasla osoba.

Elektronički uređaji već su postali sastavni dio naših života i nema smisla potpuno ih zabraniti djeci. Međutim, važno je strogo pratiti vrijeme koje djeca provode uz interaktivnu zabavu i koristiti obrazovne programe koji donose stvarnu korist.

Neka vaše dijete koristi tablet za učenje matematike, ruskog jezika ili svijeta oko sebe. Tako će imati više koristi nego od sumnjivih agresivnih igara.

Digitalno djetinjstvo je stvarnost našeg vremena. I važno je učiniti ga zdravim i korisnim za djecu.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki