Zagreba Lajfhaki

Dosada: što se zapravo događa, objašnjava psiholog

Novogodišnji praznici su razdoblje kada nitko nije opterećen poslom, školom i vrtićima. Roditelji se u ovo vrijeme pitaju što sa svojom djecom za vrijeme praznika? Ali vrijedi li brinuti?

Psiholog Stanislav Sambursky analizirao je dosadu kao pojavu i rekao kako je iskoristiti da otključate potencijal svoje djece.

Dosada je sredstvo socijalizacije

Stanje dosade važna je komponenta razvoja. Ne treba je se bojati, jer ona je ta koja kod djeteta razvija samostalnost.

Kad čovjek postane roditelj, na njega pada puno novih obaveza. Među njima je i jedan vrlo važan – pomoći djetetu da nađe svoje mjesto u životu i društvu. Odrasla dob je mogućnost odabira onoga što je korisno, zanimljivo, inspirativno i ugodno.

Dati djetetu priliku da se dosađuje znači potaknuti ga da samostalno otkriva i razumije svoje prave interese. Kad se za njega sve odluči, ne dopuštaju mu da kaže svoju riječ pa čak ni minutu odmora, teško će se naći u društvu.

Fotografija: Pixabay

Stvaranje. Kontemplacija. Osobni interesi

“Dosada” je u početku obojena negativnim tonovima. Nitko je ne voli i svi je izbjegavaju. No mnoga su istraživanja dokazala da ono potiče ljude na kreativnost. Pogrešno je misliti da je štetno za djecu ne raditi ništa. Naprotiv, razvija se dosada. Pomaže vam da istinski cijenite ovaj svijet i okolinu oko sebe.

Uostalom, kada dijete nakon škole otrči u krug, pa u drugi, uradi zadaću i odmah legne u krevet, ono ne razmišlja o životu, već skače kroz njega. Važno je da djeca nauče promišljeno provoditi svoje vrijeme.

Dosada otkriva interese djeteta i ne dopušta mu da se pokorava interesima roditelja.

Je li ti dosadno? Pa dosadi

Dosada se obično počinje javljati u dobi od 4 godine. Počevši od ove dobi, tijekom novogodišnjih praznika, zajedno s djetetom možete napraviti popis aktivnosti koje su mu zanimljive: crtanje, knjige, modeliranje, šetnja itd.

Nekoliko puta dnevno dijete će sigurno doći i reći da mu je dosadno. Zatim, kao podsjetnik, dobiva ovaj popis s kojeg može izabrati odgovarajuću aktivnost. Ako nema izbora, ne brinite. Lagano plavljenje u obliku dosade neće škoditi.

Dosada postaje odskočna daska za maštu, koja pomaže u učenju, pronalaženju rješenja, prilagodbi vanjskom svijetu te razvoju kreativnih i osobnih vještina. Ne treba paničariti već pri prvim udisajima djeteta “jer nema što raditi”. Ako prije praznika nije imao vremena za dosadu, dajte mu priliku sada.

Stanislav Sambursky, poslovni psiholog, klinički psiholog

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version