Zagreba Lajfhaki

Kako odgajati dijete bez vrištanja

Svatko tko ima svoju djecu zna koliko je teško roditeljstvo. Ovdje je važno pridržavati se određene taktike.

Mnogi roditelji su to doživjeli u životu, kada vičete na dijete – i tek onda shvatite da to ne možete. Ponekad se čini da je vrištanje jedini način da se utječe na dijete.

Potrebno je utvrditi uzrok vriska

Postoji mišljenje da dijete neće razumjeti riječi bez vrištanja. Ovdje su, zapravo, sami roditelji doveli situaciju do te točke, da je dijete toliko naviklo na vrištanje i ne razumije miran govor.

Umor, emocionalno izgaranje, stalni stres dovode do činjenice da se osoba lako iznervira i izbacuje te negativne emocije. A to se najčešće događa bespomoćnom djetetu.

Oštar strah izazvan opasnošću koja je prijetila djetetu. Takav strah može se izraziti vrištanjem. Nesposobnost ili nespremnost odrasle osobe da nešto mirno objasni djetetu.

Fotografija: © Belnovosti

Lakše je i brže vikati nego gubiti vrijeme na objašnjenja.

Neki odrasli pokušavaju vikom povećati svoj autoritet, prisiliti dijete na poslušnost i poštovanje odraslih.

Neuljudan odnos djeteta prema roditeljima. Vrijedno je razumjeti koje su posljedice ovakvog stava. Ispravite situaciju u korijenu, a onda će problem nestati. Provokacije djeteta mogu izluditi roditelja i dovesti ga do vrištanja.

Odrasli si ne bi smjeli dopustiti da reagiraju na takve provokacije, potisnuti negativne emocije, a s vremenom će dijete shvatiti da provokacije ne djeluju.

Čemu vodi vrištanje?

Neki odrasli vjeruju da potiskujući emocije svoje djece vrištanjem stječu potrebnu moć nad djetetom. Ali je li to rezultat koji obitelj treba?

Metoda vikanja na djecu dovodi do negativnih rezultata, između djece i roditelja stvara se zid nerazumijevanja i prijevare.

Djeca prestaju reagirati na vrištanje i, poričući se, protive se zahtjevima roditelja.

Pravila za odgoj djece bez vrištanja

Kako ne biste vikali na djecu, morate se znati opustiti, što znači da morate pronaći vrijeme za sebe.

Da biste to učinili, možete preraspodijeliti kućanske obveze na sve članove obitelji. Tako će ostati više vremena za komunikaciju s djecom, uspostavljanje kontakta i prijateljstva s njima.

Važno je da roditelj može razgovarati s djetetom na njegovom jeziku, to će povećati šanse da će ono razumjeti prvi put, a roditelj neće imati vremena da izgubi živce. U komunikaciji s djetetom neophodan je kontakt očima.

Ovo je neophodno kako bi se razumjelo da dijete pažljivo sluša. Uvijek morate imati na umu sve posljedice vrištanja, jer vrištanje može imati bilo kakav učinak na bebu, od najbezazlenijih do najnegativnijih.

Nećete se pojaviti takve misli u glavi i stalna želja za vrištanjem. Također morate razgovarati o svojim emocijama i pitati o emocijama vašeg djeteta. Tako će se obje strane bolje razumjeti.

Potrebno je upamtiti jedno glavno pravilo: dijete raste sretno i zdravo samo kada raste u miru, razumijevanju i poštovanju.

Nisu djeca kriva što su im roditelji umorni ili neraspoloženi, ona su samo djeca. Djeca su najdragocjenije blago u životu.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version