Kako odgojiti dijete da bude poštena osoba

U dobi od tri ili četiri godine vaš predškolac počinje shvaćati razliku između istine i laži, ali ne računajte na to da će vas u potpunosti izvijestiti o svemu što se događa.

Dijete je još uvijek pod utjecajem zaborava, nemogućnosti razlikovanja željenog od stvarnosti, ali i vlastite mašte.

Zapravo zaboravi staviti ručnik na pod, silno želi vjerovati da nije on ostavio nered na podu, a potpuno je siguran da mu je jak vjetar otpuhao sve listove salate s tanjura ravno na na podu, gdje ih je odmah pokupio i pas ih sažvakao.

Ako djeca ove dobi lažu svjesno i namjerno, “to obično znači da se boje kazne ili da će nas razočarati”, kaže Jane Nelsen, autorica serije knjiga Pozitivna disciplina.

Djeca predškolske dobi još nemaju razvijen osjećaj savjesti koji bi ih spriječio da lažu.

Djeca na ljuljački
Fotografija: © Belnovosti

Međutim, oni vrlo dobro znaju koji su postupci pogrešni i stoga ne žele sami sebi stvarati probleme.

Možete potaknuti svoje dijete da bude otvoreno i iskreno stvaranjem obiteljskog okruženja koje mu omogućuje da govori istinu bez straha da će biti osuđivano ili kažnjeno.

Što možeš učiniti.

Izbjegavajte označavanje. Ne nazivajte svoje dijete lažljivcem. To će samo izazvati obrambenu reakciju, a s vremenom dijete može početi vjerovati ovoj definiciji i pokušati se prilagoditi.

Umjesto toga, dajte mu do znanja da ne prihvaćate laganje, ali da ga i dalje volite bez obzira što učinio. Recite mu ljubazno, ali odlučno: “Mislim da to nije istina. Svima nam je ponekad teško reći istinu iz straha da smo učinili nešto loše.”

Ne postavljajte pitanja ako već znate odgovor. Ako već znate da vaše predškolsko dijete nije pospremilo svoju sobu, oduprite se porivu da ga pitate: “Jesi li već pospremio svoju sobu?” To će samo stvoriti plodno tlo za laži. Umjesto toga recite: “Vidim da još nisi pospremio svoju sobu” ili, još bolje, “Molim te, pokaži mi svoju čistu sobu.” Time ćete mu dati do znanja da se namjeravate osobno uvjeriti u ispravnost njegovih riječi. Na ovaj način možete se nositi s jednim problemom – naime, odgovornošću za obavljanje svojih kućanskih obaveza – bez poticanja djeteta da izađe i laže.

Ako uhvatite dijete u laži, nemojte ga izravno pitati: “Govoriš li istinu?” Malo je vjerojatno da ćete naći mnogo djece (pa čak i odraslih) koji će negativno odgovoriti na ovo pitanje. Puno veće rezultate postići ćete ako krenete sljedećom frazom: “Čini mi se da mi nešto ne govorite. Znate da ako govorite istinu, nećete biti u opasnosti.”

Saznajte zašto vaše dijete izmišlja priče. Vaše je dijete debelo prevarilo tijekom obiteljske igre Candy Castle, a sada potpuno poriče da je učinilo išta slično. Ali umjesto da skačete na pijedestal i podučavate ga, potaknite ga da to prizna govoreći: “Znam koliko ti je bilo važno pobijediti u toj utakmici.” Onda neka priča o tome zašto je toliko želio pobjedu. Vas dvoje zatim možete razgovarati o drugim načinima za pobjedu u igri, kao io važnosti poštene igre.

Pohvala istini. Svaki put kada vam dijete kaže istinu, nagradite ga pohvalom. Pogotovo ako je u prošlosti bilo uhvaćeno u laži, dijete će biti ponosno na sebe kada čuje: „Hvala što govoriš istinu. Sviđa mi se kad to radiš.”

Ne zaboravite na “male bijele laži”. Ali želite da vaše dijete bude iskreno, ne toliko da se u svakoj prilici želite suočiti s istinom koja može uvrijediti i povrijediti ljude. (“Bako, kakav glupi poklon! Prestar sam za plišane igračke!”) Objasnite djetetu koliko je važno uvijek reći nešto pozitivno, čak i ako je jednostavno poput “Hvala ti što si se sjetio mog rođendana, bako. ”

Prenesite djetetu da laganje ne spašava. Svi ponekad griješimo, a djeca nisu iznimka. Ako vaše dijete žestoko tvrdi da nije razbilo vazu svojom novom loptom, recite mu svoje viđenje situacije: “Mislim da ti je žao što si slučajno razbio vazu”, a zatim mu dajte priliku da se iskupi, na primjer, tako što će vam pomoći očistiti smeće i ponovno zalijepiti dijelove vaze. Dijete će shvatiti da njegova laž nije vodila nikamo.

Vodite primjerom

Najbolji način da naučite poštenju je da sami budete pošteni. Vaše će dijete biti pomalo užasnuto ako vas čuje kako nekome telefonom govorite da vam muž nije kod kuće dok on mirno sjecka povrće u kuhinji ili da prodavaču ulaznica za atrakciju lažno naznačite dob kako biste uštedjeli na trošku.

Čak i kada se pojave ozbiljniji problemi, poput bolesti, smrti ili razvoda, pokušajte biti izravni i iskreni.

Kažete li djetetu da je njegov djed, koji je upravo umro, bio samo „neko vrijeme odsutan“, ono će se početi brinuti, steći krivu predodžbu o smrti i prestati vjerovati vašim objašnjenjima, štoviše, vjerovat će da je govoriti istinu ne tako dobro i važno.

Takvim pitanjima potrebno je pristupiti što je moguće delikatnije, ali otvoreno i pošteno.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki