Zagreba Lajfhaki

Kako odviknuti dijete od nošenja u rukama: korisni savjeti za majke

Danas se puno govori o svjesnom roditeljstvu, nježnim metodama odgoja, bezgraničnoj ljubavi prema djetetu i polemizira se jesu li naše majke i bake bile u pravu, jesmo li dobro odgojeni ili treba raditi upravo suprotno.

Jedan od kamena spoticanja je držanje djeteta u naručju. Isplati li se trenirati? Kada odviknuti?

Da li dijete plače i traži da ga zagrli jer je manipulativno? Ili traži jer ne može drugačije i držati ga u naručju je nešto najprirodnije što možete dati bebi?

Počnimo s činjenicom da je svjesno roditeljstvo kada odrasla osoba razumije razvojne karakteristike djeteta određene dobi, radi ono što beba treba i (ovo je jako važno! Mame i tate na to često zaborave!) ono što je mamama ugodno i tate.

Ako je majka spremna nositi bebu u naručju cijeli dan, uživa u tome, sling joj je najbolji prijatelj i ne žali zbog toga, onda je nema potrebe odvikavati njezine ruke. Ako ste spremni nastaviti u istom duhu, imate snage i želje, a izraz “mamsik” izaziva dirljiv osmijeh – nastavite u istom duhu, sve radite kako treba!

Fotografija: Pixabay

Ako vas bole leđa, želite više osobnog prostora, a imate osjećaj da se vaša beba može osjećati odlično i bez ruku, morate je odviknuti!

Postoji nekoliko savjeta koji će vam pomoći da ovaj proces učinite glatkijim. Kaže praktički neuropsiholog Marija Sobourg.

1. Ispravan stav i samopouzdanje

U svemu što se tiče važnih koraka u životu djeteta roditelji moraju biti odlučni. Jeste li se odlučili odviknuti? Razmišljate o odvođenju djeteta u vrtić? Sve radite kako treba, učinite to i ne sumnjajte u to! Odlučili ste dijete odviknuti od svojih ruku? Odvikavajmo se malo po malo, uspjet ćeš! Nema povratka.

2. Budite tamo

Ručno odvikavanje ne znači biti manje s bebom! Možete sjediti pored njega, maziti bebu, razgovarati s njom. Možda će vam u vrijeme odvikavanja od obora čak i trebati više ovoga.

3. Ne stvarajte osjetilnu glad za svoju bebu

Senzorna glad je situacija kada bebi nedostaju osjeti, u ovom slučaju taktilni. Ponudite mu igračke, različite podloge, dulje ga kupajte, dopustite mu da se igra žitaricama (ako je to primjereno bebinoj dobi), kupujte kocke s različitim rubovima (bodljikave, glatke, hrapave itd.). Stavite djetetovu omiljenu igračku ili deku u krevetić.

4. Dnevna rutina i svjež zrak

U pravilu, beba traži da je drže prije spavanja ili čak navečer. Vaš zadatak je pobrinuti se da vaše dijete stekne naviku da samo zaspi, kako ne bi bilo hirovito ili preuzbuđeno. Nemojte ga preopteretiti glasnim zvukovima, svijetlim crtićima, držite se manje-više stalne dnevne rutine i hodajte više na svježem zraku.

I zapamtite: na dobrom ste putu, sretni i odmorni roditelji najvažnije su što bebi treba!

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version