Kako s neposlušnim djetetom: trikovi koji će pomoći roditeljima

Kako se ponaša nestašno dijete? Hirovit je, ne želi kontaktirati, dodiruje ili uzima nešto bez dopuštenja, ne čuje niti reagira na komentare odraslih, izbija bijes, vrišti i loše se ponaša na javnim mjestima.

Nije svaki roditelj spreman na takvo ponašanje, svi žele da odgojni proces bude lagan i ugodan.

Odrasli mogu sve dopustiti ili, naprotiv, zabraniti, ali se ubrzo, nakon plača, predomisle i tako nastaje neposluh, a dijete shvaća da se odraslima može manipulirati.

Razlozi ovakvog ponašanja mogu biti različiti: pretjerani rad, nedostatak pažnje, emocionalna osjetljivost, psihički problemi.

Prije svega, krivi su roditelji koji griješe u odgoju, a da to sami ne primjećuju, a kao rezultat toga odrastaju teška i nekontrolirana djeca.

Dijete
Fotografija: © Belnovosti

1. Roditelji popuštaju djeci u svemu, rade sve što žele. Zbog toga se dijete navikava da mu je sve dopušteno, pa zbog toga ne reagira na primjedbe i zabrane roditelja i odraslih.

2. U obitelji nema kazni, loše ponašanje se oprašta, dijete ne odgovara za svoje postupke.

3. Pretjerano skrbništvo, stroga roditeljska kontrola, nedostatak osobnog prostora i ne razvija se neovisnost djece.

4. Roditelji daju pogrešan primjer, na primjer, kažu da nije dozvoljeno pušiti, štetno je za zdravlje, ali na kraju jedan od roditelja puši.

5. Nedostatak jasnih “ne treba” i “treba” u obrazovanju.

6. Roditelji prebacuju odgojni proces na druge, npr. djecu bi trebao odgajati vrtić ili škola.

7. Djeca također histerijom, vriskom i suzama pokušavaju privući pažnju odraslih.

Kako postupiti s neposlušnim djetetom

1. Ako roditelji žele da ih dijete sluša, prvo ga trebaju naučiti slušati, a ne prekidati ga i svađati se s njim. Ako djeca osjećaju da ih se ne čuje, postaju nekontrolirana. Ako dijete vrišti ili nešto odbija, trebate ga saslušati i razgovarati, saznati zašto ne želi, što ga muči, komunicirati mirno i tiho.

2. Ne možete nekoga prisiliti na nešto, dijete može negativno reagirati na to i početi se buniti, te će učiniti sve da ne slijedi upute.

3. Potrebno je omogućiti pravo izbora, jer djeca imaju svoje mišljenje i svoje želje. Treba pronaći pristup, ako dijete nešto želi, trebamo mu zauzvrat ponuditi druge mogućnosti.

4. U svakom slučaju treba ostati miran, ne vikati, ne smije se zahtijevati i inzistirati na svome, treba biti pametniji i naučiti pregovarati.

5. Potrebno je poštovati, poticati samostalnost, uvažavati njegovo mišljenje, tada će dijete poštovati svoje roditelje i slušati njihovo mišljenje.

6. Postanite prijatelj, podrška i podrška. Dijete treba osjećati da nije samo i da će ga roditelji uvijek podržati i pomoći.

7. Odrasli trebaju pratiti svoje ponašanje i kako se ponašaju prema djetetu, što mu govore i kojim tonom. Kad se djeca osjećaju nelagodno, počinju se loše ponašati, vrištati i svađati se.

8. Kod kuće je potrebno stvoriti povoljno okruženje, ne možete psovati i rješavati stvari, jer djeca kopiraju ponašanje svojih roditelja, ako roditelji viču jedni na druge, dijete misli da je to norma.

9. Da biste naučili razumjeti točku gledišta, trebate zamisliti sebe na djetetovom mjestu i tada možete razumjeti zašto se ponaša ovako ili onako. Što roditelji bolje poznaju i razumiju svoje dijete, lakše ga je odgajati.

10. Pohvale za dobro ponašanje, poslušnost, postignuća. Za dijete je važno čuti pohvalu, tada će imati čemu težiti i znat će da ne radi sve uzalud.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki