Kako se nositi s neželjenim ponašanjem djeteta

Dijete baca igračke, lupa nogama, udara u sofu/majku/brata, a vrlo često može prići i konkretno ozlijediti roditelje.

Naši se klijenti često žale na to.

Zajedno sa stručnjakinjom mrežne publikacije BelNovosti Tatyanom Larye, ovlaštenim somnologom-konzultantom, otkrit ćemo zašto dijete to radi.

Djeci nije cilj smetati vam na bilo koji način, namjerno vas povrijediti, namjerno vam nanijeti zlo. Djeca imaju cilj dobiti ono što žele. Sva djeca djeluju isključivo na temelju vlastite unutarnje koristi. I to je apsolutno normalan evolucijski proces. Za djecu je normalno da žele i postižu vlastite ciljeve! Djecu pokreću motivacija i profit. Dijete radi samo ono što je za njega korisno. A ne čini ili nerado radi ono što mu nije isplativo.

Djeca se rađaju s unutarnjim stavovima: vidim, želim, radim, dobivam na bilo koji način. Njihovo ponašanje je prilično primitivno. Ako djetetu date priliku da odabere vlastitu taktiku ponašanja, to će biti prilično primitivno.

djece
Fotografija: Pixabay

Kako su se ponašali stari ljudi? Vidio sam i uzeo. Nisu mi dopustili – udario sam ga! Ista stvar se događa s djecom. Djetetovo ponašanje djeluje na potpuno isti način kada pokušava privući pozornost. Djeca traže pozornost na sebe na sve moguće načine. A za to nema lijeka, djetetu se mora posvetiti pažnja.

Da biste ispravili djetetovo ponašanje, morate djelovati dosljedno.

Saznajemo zašto se dijete tako ponaša, što ovim ponašanjem želi reći. Je li to za njega igra ili mu nedostaje vaše pažnje, ili ne zna drugačije izraziti svoje zahtjeve, dosadno mu je, boli ga?

Pogledajmo primjer da bude jasno kako se ponašati.

Recimo da shvatimo da dijete svojim ponašanjem želi da mu majka posveti pažnju. Kad shvatimo razlog ovakvog ponašanja, moramo djetetu dati niz vještina, skup obrazaca ponašanja koji će nas kao roditelja zadovoljiti. Kako bi dijete imalo što izabrati, ovo će biti 5-6 načina za privlačenje majčine pažnje.

Na ovo privlačenje pažnje potrebno je dati takvu reakciju od vas, kao da je bacio igračku na vas. Jer kad te dijete gađa, ti vrištiš. A ovo je igra za dijete! Bacio ga je – vi ste vrisnuli. Sukladno tome, ako dijete ima vama prihvatljiv alat za dobivanje željene pažnje, tada će neželjeno ponašanje nestati. Dobacivanje će proći samo od sebe, jer će dijete naučiti snaći se po svome, a mi nećemo protiv njegove prirode.

Zašto ne možete baciti igračku ili neki drugi predmet na dijete kao odgovor

Jer dijete to doživljava kao igru! Nema nikakvih posljedica koje bi djetetu pokazale da mu to nije od koristi! Postoji igra! Ako dijete na takav način privlači pažnju na sebe, jedino što ćete postići time što ćete mu uzvratiti je razumijevanje da roditelj može povrijediti (ako ga igračka boli). Nemojte to raditi na ovaj način! Ako se dijete tako buni, neće imati razumijevanja kako se ponašati.

Recimo da vas je gađao igračkom jer nije htio obući džemper. A vi ste ga kao odgovor bacili igračkom. Mali se branio od onoga što nije volio raditi, a dobio je to i od vas. Čudno, zar ne? Želio bih vidjeti podršku u roditelju. Isto vrijedi i za bilo koje ponašanje djeteta: guranje, udaranje, griženje.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki