Zagreba Lajfhaki

Koje izraze je najbolje ne koristiti u komunikaciji s malom djecom?

Dječji je svijet vrlo krhak i treba ga zaštititi od otrovnih riječi.

Nažalost, malo roditelja razumije da dijete pamti gotovo sve riječi koje mu se izgovore i da u budućnosti mogu negativno utjecati na njegovu psihu.

Psihološke obrane djece nisu iste kao kod odraslih iu procesu su formiranja, nema ni kritike i dijete sve riječi koje mu se upućuju shvaća zdravo za gotovo.

Ne govorite ove riječi djeci:

“Tvoj prijatelj može lijepo nacrtati drvo, ali ti ne možeš.”

Ako stalno glasno uspoređujete svoje dijete s njegovim vršnjacima ili s braćom i sestrama, uskoro će beba postati nesigurna i osjetljiva. Svako dijete ima svoju brzinu razvoja i vlastitu sposobnost učenja različitih vještina. Stoga, trebate pohvaliti za svaki zadatak, čak i za krivo drvo, jer dijete je pokušalo i nije sve dano da postane veliki slikar. Osim toga, usporedba s braćom rađa ljubomoru i loše odnose s braćom i sestrama.

Fotografija: © Belnovosti

“Ne znam, pusti me na miru, pitaj svoju baku.”

Djeca su nevjerojatno znatiželjna i često gnjave odrasle s mnogo pitanja o svemu. Problem je u tome što ako stalno šaljete dijete drugoj odrasloj osobi, tada možete izgubiti značaj i autoritet u njegovim očima. To će dovesti do gubitka samopouzdanja i neposlušnosti, osobito tijekom adolescencije.

“Ako ne požuriš, ostat ćeš ovdje sam, a mi ćemo otići.”

Nažalost, ovo je vrlo česta fraza u odnosu na djecu. Neko će vrijeme ove riječi izazvati strah kod bebe i on će stvarno požuriti, ali uskoro će shvatiti da je to laž i najvjerojatnije će namjerno odgoditi svoje poslove. Osim toga, djeca prestaju poštovati roditelje koji im lažu.

“Prestani vrištati ili će te onaj pas tamo pojesti.”

Opet zastrašivanje i uključivanje neke druge fobije u prvobitno vedri svijet djeteta. Naravno, dijete neće htjeti da ga se pojede ili da nekome i dat će sve od sebe da se ponaša kako treba roditeljima.

Pritom neće naučiti izražavati svoje prave osjećaje i kad odraste vjerovat će da njegovi osjećaji nisu važni, važnija je udobnost ljudi oko njega.

“Ne možeš ti baš ništa, loš si, nespretan, sramim te se.”

Varaju se ako roditelji misle da će kritiziranjem osobnosti svog djeteta natjerati da uloži mnogo više truda u bilo koji zadatak. Takva kritika uništava svaku želju djeteta da nešto radi uvijek iznova. Tipično, djeca se počnu povlačiti u sebe i pokazivati ​​sramežljivost jer prestaju vjerovati u vlastite sposobnosti.

“Želiš previše, mi nemamo novca za tvoje želje.”

U biti, djetetu se otvorenim tekstom govori da njegove želje nisu bitne, a novac je nešto najvrijednije na svijetu. Takva će djeca tijekom odrastanja nastojati zaraditi puno novca i neće znati na što ga potrošiti jer su naučena osluškivati ​​svoje unutarnje potrebe.

Kada kupujete ono što dijete želi, morate razumjeti koju potrebu ono želi zadovoljiti tom igračkom ili slatkišem. Možda mu samo treba više zagrljaja, a ne ovaj ogromni, mekani medvjed za kojeg se beba samo zalijepila u trgovini i ne želi ga pustiti?

“Neka se tvoja lutka Nina igra, a ti se igraj s medvjedom.”

Djeca imaju vrlo mali svijet i igračke, stvari u njegovoj sobi su njegove glavne vrijedne komponente, bez kojih se beba osjeća u opasnosti. Koliko odraslih osoba pušta susjeda da im vozi auto?

Dakle, djetetove omiljene igračke po vrijednosti se mogu usporediti sa značajnim predmetima u svijetu odraslih.

Kada roditelj naredi djetetu da svoj neobično vrijedan predmet, makar i privremeno, da drugom djetetu, dijete se osjeća nemoćno i ima akutni strah od mogućeg gubitka igračke.

Ako doista želite da vaše dijete nauči dijeliti, tada mu možete objasniti principe razmjene materijalnih predmeta i postupno prenositi njegovoj svijesti da s prijateljem možete razmjenjivati ​​igračke i zajedno se igrati.

“Opet si uzrujan zbog neke gluposti.”

Ne treba podcjenjivati ​​značaj iskustava iz djetinjstva. Za dijete su svi događaji vrlo važni i ima pravo plakati zbog slomljene igračke ili ako obitelj nije išla u vodeni park.

S vremenom dijete može prestati vjerovati roditeljima u svoje tajne, au adolescenciji će to dovesti do problema.

Exit mobile version