Zagreba Lajfhaki

Koliko vremena dijete može provesti na telefonu: roditelji upozoravaju na skrivene opasnosti

Nova generacija odrasta s pametnim uređajima doslovno od kolijevke, a mladi roditelji zapravo ne razmišljaju o tome u kojoj bi dobi svoje dijete trebalo upoznati s gadgetom.

Još uvijek nije svima jasno koliko vremena djeca tijekom dana mogu provesti na mobitelu i kakvu štetu može uzrokovati nekontrolirano korištenje pametnih telefona.

Stručnjaci iz Rospotrebnadzora govorili su o posljedicama pretjeranog korištenja pametnih telefona i tableta.

Šteta za zdravlje

1. Prva stvar o kojoj stručnjaci govore je djetetov oštećen vid. Konstantno korištenje pametnih telefona pridonosi razvoju kratkovidnosti. Zbog stalne napetosti dolazi do suhoće, što prijeti upalom i infekcijom.

2. Problemi s držanjem i patologije ruku, uganuća, problemi s tetivama palca nastaju zbog monotonog kretanja prstiju po ekranu.

Fotografija: © Belnovosti

3. Moguće je da postoji kršenje koordinacije između moždanih signala i pokreta ruku.

4. Pretilost također može biti posljedica dugotrajnog korištenja tableta kod djeteta, jer je tjelesna aktivnost značajno smanjena.

5. Odnos između djeteta i roditelja se pogoršava. Zbog smanjene komunikacije s roditeljima mlađima od 3 godine nastaju problemi s formiranjem neuronskih veza u mozgu.

6. Javljaju se ovisnosti i problemi sa samokontrolom, sve su češće histerije, pogoršava se kvaliteta sna, javljaju se poteškoće u učenju.

7. Djeca prestaju suosjećati, suosjećati, razvijaju se okrutnost i agresija, djeca mogu doživjeti tjeskobu, strah i sumnju u sebe.

Da budemo pošteni, vrijedi napomenuti da gadgeti pomažu u učenju i razvijanju određenih vještina.

Ali u te svrhe treba pažljivo koristiti komunikacijska sredstva kako tablet ne bi od dobrog prijatelja postao najgori neprijatelj, podsjećaju stručnjaci.

Prethodno smo vam rekli koliko često trebate prati dječje igračke.

Exit mobile version