Može li nasilje u video igrama uzrokovati asocijalno ponašanje djece: važno je da znaju svi roditelji

Roditelji su uvijek zabrinuti za svoju djecu, čak i ako su njihovi strahovi neutemeljeni.

Brinući se za psihičko stanje djeteta, odrasli često zabranjuju igranje pucačina i drugih “nasilnih” igara.

Prema njihovom mišljenju, scene nasilja u igricama mogu negativno utjecati na djetetovu psihu, a potom ono neće moći razlikovati stvarnost od igre, što može predstavljati opasnost za druge.

Ali zapravo je ovo mišljenje pogrešno, što potvrđuju istraživanja.

Znanstvenici ne vjeruju da igrači virtualni svijet smatraju realističnijim od stvarnog i iskreno vjeruju da žive u kompjuterskom svemiru.

Igra
Fotografija: © Belnovosti

Zapravo, kada su za računalom, savršeno dobro razumiju da je svijet oko njih umjetan. Štoviše, to je ono što igre čini tako zanimljivima.

Autori eksperimenta u kojem je sudjelovalo 3000 ljudi dokazali su da nema razloga vjerovati da će ponašanje igrača u nasilnim videoigrama promijeniti njihovo ponašanje u stvarnom životu i učiniti ih agresivnijima.

Jedan eksperiment ispitivao je učinak realističnog ponašanja neprijatelja kod pucača na mentalno stanje igrača. Istraživači nisu pronašli razlike između skupina igrača s različitim stupnjevima realističnih likova.

Evo zaključka: igrač shvaća da se nalazi u svijetu fikcije, gdje su moguće stvari koje se ne mogu ostvariti u stvarnosti. Ako je čovjek psihički zdrav, neće moći pobrkati dva svijeta ni nakon višesatnog igranja.

Ranije smo vam rekli što se možete igrati sa svojom djecom na ulici.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki