Odgoj djece: što učiniti ako dijete laže

Ako dijete laže, to uopće ne znači da je loše. Uostalom, prema statistikama, djeca se ugledaju na svoje roditelje.

Društvo u kojem se dijete nalazi često sadrži mnogo negativnosti, a to ga može potaknuti na laž. Dakle, koji su razlozi dječjih laži, rekli su psiholozi. Obično je ovo:

• Oponašanje odraslih;

• Prijevara radi stjecanja koristi;

• Strah od kazne;

Odgoj djece: što učiniti ako dijete laže
Fotografija: Pixabay

• Nisko samopouzdanje.

Kada roditelj shvati zašto dijete laže, treba započeti razgovor s djetetom.

Ni pod kojim okolnostima ne smijete vikati na njega, pokušavajući doći do dna istine. Tako možete samo pogoršati situaciju.

Neka se roditelj smiri i pričeka pravi trenutak. Ako je beba zauzeta, nema potrebe da joj odvlačite pažnju. Uostalom, ako ga prekinete, malo je vjerojatno da će biti spreman za ozbiljan razgovor.

Stoga je vrijedno detaljno analizirati razloge dječjih laži i razumjeti što s njima učiniti.

1. Laganje radi oponašanja odraslih

Ako je to slučaj, onda roditelj mora objasniti djetetu da se osjeća jako loše zbog svojih krivih postupaka.

Preporučljivo je ispričati priču o prijevari koja je dovela do negativnih posljedica.

Morate se dogovoriti s djetetom da neće lagati. No prije svega, roditelj bi se trebao prestati zavaravati i naučiti ispunjavati svoja obećanja.

2. Varanje za dobivanje beneficija

U pravilu, roditelji često obećavaju djetetu nagradu za rad. Naravno, ponekad ga treba ohrabriti.

Ali ako ga previše mazite, tada se u njemu može pojaviti osobni interes. Da biste to spriječili, trebate učiti djecu da budu neovisna. Na primjer, ne bi trebali čistiti svoju sobu zbog slatkiša, već zato što su već odrasli i neovisni.

3. Strah od odmazde

Ako dijete laže jer se boji kazne, onda su za to, prije svega, krivi sami roditelji. Na primjer, razbio je vazu ili zamrljao stolnjak.

Kakva će korist od vriska roditelja i pojasa? Tako možete samo preplašiti bebu. A ako ga redovito ovako kažnjavate, postat će manje društven. Štoviše, može početi lošije učiti, postati nervozan i tajnovit.

Ako svom djetetu jednostavno mirno kažete da sljedeći put bude opreznije, koristi će biti puno veće.

Morate razgovarati s djetetom kako se ne bi bojalo priznati vlastite pogreške. Djetetu trebamo prenijeti da samo hrabri ljudi mogu priznati svoje pogreške.

4. Nisko samopoštovanje

Ako dijete laže zbog niskog samopoštovanja, to je teže riješiti nego u drugim slučajevima.

Ako se laži temeljene na profitu, strahu od kazne i oponašanju odraslih mogu početi javljati od druge do treće godine, onda se laži zbog niskog samopoštovanja javljaju u starijoj dobi. Upravo u trenutku kada se dijete može početi uspoređivati ​​s drugim ljudima.

Kako dijete postaje starije, može otkriti da su druga djeca bolja od njega. Na primjer, netko može imati bolje igračke.

Ako je djetetovo samopouzdanje dobro, ono neće obraćati puno pažnje na to. Ali ako odraste sa stavom da nije sasvim dobro, može početi izmišljati vlastiti svijet u kojem ima sve.

U svakom slučaju, ne biste trebali vikati na njega. Bolje je češće obraćati pozornost na njegove uspjehe i diviti mu se, tada će se njegovo samopoštovanje vratiti u normalu.

Samo ako dobro analizirate uzrok moći ćete pronaći rješenje problema. Potrebno je težiti odnosu povjerenja s vlastitim djetetom.

Samo povjerenje pomoći će promijeniti situaciju u pozitivnom smjeru. Dijete ne treba etiketirati kao prevaranta, jer ono se može promijeniti. Najvažnije je pružiti mu puno ljubavi, brige i podrške.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki