Zagreba Lajfhaki

“Ove godine nisam ušao, dijete je pod stresom”: što učiniti?

Pad na ispitima stres je ne samo za dijete, već i za roditelje.

Stoga je prvo što treba učiniti pronaći gromobran za vlastite emocije.

Prijatelji, partneri, psiholozi – oni su ti koji vam mogu pomoći da se nosite ako vas obuzme razočaranje, ljutnja ili osjećaj nepravde. Ne bacajte svoje emocije na tinejdžera, on ima dovoljno svojih.

Stručnjak kaže Elizaveta Filonenko – obiteljski psiholog praktičar.

Ne grdite dijete, to je za njega nož u leđa. Zamislite kako biste se osjećali da ste kod kuće dobili grdnju zbog problema i neuspjeha na poslu. Sigurno biste se pokušali držati podalje od takve kuće. Upravo će to učiniti djeca koju kod kuće grde zbog neuspjeha.

Fotografija: Pixabay

Pali ispiti su iskustvo neuspjeha. Da, bilo bi bolje da nemamo takvo iskustvo, ali vrijedi priznati da je sposobnost podnošenja udarca rezultat naših pogrešaka i nevolja, kojih u životu ima mnogo. Vlastitim stavom dajemo primjer kako postupiti u nevolji.

Pad ispita jedan je od događaja koji mijenja našu sliku budućnosti. Ovo je izazov koji zahtijeva, bez gubitka hrabrosti, presabrati se i izgraditi novu životnu strategiju. Isti događaji uključuju otpuštanje s posla, odvajanje od voljene osobe i društvene kataklizme. U takvim slučajevima postavka “nastavit će se” odlično funkcionira.

Usmjerite pozornost svog tinejdžera na to što će raditi sa slobodnim vremenom. Rad u odabranoj specijalnosti, odlazak na kratkoročne studije – sve može biti dobra investicija u budućnost. I, naravno, donijeti zadovoljstvo sada. Svaka promjena planova izazov je našoj životnoj fleksibilnosti.

Ideja da napravite pauzu i čekate godinu dana do sljedećeg prijemnog nije najbolja taktika. Čak i ako se u isto vrijeme planirate pripremati za ponovno polaganje. Ova se taktika usredotočuje na doživljeni neuspjeh i skraćuje horizont. Bolje je ako tinejdžer stekne doista novo iskustvo tijekom godine dana, umjesto da ponavlja iskustvo stare škole. Osoba je već izrasla iz školskog formata, pomozite mu da vidi nove horizonte!

Svaki će tinejdžer drugačije doživjeti neuspjeh. Neki će pasti u samooptuživanje, neki će biti tužni, neki će kriviti druge, a neki će se zabavljati kao da ništa nije bilo.

Čak i ako vam se neka reakcija čini poželjnijom, ne biste trebali gurati svog tinejdžera na nju. Pustite ga da bude svoj, ima pravo na svoje emocije. Sve što trebate učiniti je biti otvoren za dijalog. Pokažite da ste spremni razgovarati ne samo o planovima, već io iskustvima tinejdžera. On će vam se sigurno otvoriti ako shvati da je to sigurno i neće biti izložen žestokim kritikama.

Tinejdžer može imati mnogo problema, ali vaš odnos je jedinstven. Ne možete ih žrtvovati da biste riješili neposredne probleme. Glavna vrijednost koju treba ojačati je sposobnost međusobnog razumijevanja.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version