Zagreba Lajfhaki

“Postoji li Djed Mraz?” Kako i zašto potaknuti djecu da vjeruju u bajke

Početkom prosinca svijet se počinje pripremati za proslavu Nove godine. Većinom se za odrasle priprema svodi na darivanje, planiranje jelovnika, organizacijske i kućanske stvari. Dok je kod djece sve drugačije.

S nestrpljenjem čekaju 31. prosinca. Broje dane i sanjaju da će odmor brzo donijeti puno zabave i slatkiša. Tako da vam dijete ne smeta i ne dosađuje svaki dan pitanjima poput: “Pa, kada će doći Nova godina?”

Naš bloger, klinički psiholog Stanislav Sambursky, preporučuje uključivanje djece u ovaj proces.

Kupovina s djecom nije lak zadatak. Ali čim ih pozovete u potragu za darovima, interes se budi, a kuknjava nestaje. Osobito rado biraju ukrase za božićno drvce, papir za poklone, girlande i sl. Osim toga, djecu oduševljava ponuda dočeka Nove godine u karnevalskoj nošnji. Mogu ga sami smisliti ili kupiti u trgovini.

Sjajno, ali promišljeno pismo

Pisanje pisma Djedu Mrazu dobra je stara tradicija koja nikada neće izgubiti na važnosti. Odrasli znaju da svako pismo sadrži trenutak intimnosti. U slučaju djece, pomaže u izgradnji osobnih odnosa s junakom iz bajke. Omogućuje vam izražavanje mišljenja i osjećaja.

Tako dijete postaje punopravni sudionik novogodišnje čarolije. Pisanje je prostor za neograničenu maštu i iz njega možete puno naučiti.

Fotografija: Pixabay

Vrijedno je reći Djedu Mrazu o svijetlim događajima prošle godine. Možete pozvati mladog pisca da ispriča o sebi kako bi dobri čarobnjak bolje upoznao svog junaka. Napominjem da je djeci ponekad teško opisati sebe i svoje ponašanje. Lakše je to učiniti na komadu papira. Pismo će biti prvi korak prema razmišljanju, tijekom kojeg će naučiti procijeniti sebe i svoju okolinu – savjetuje psiholog Stanislav Sambursky.

● Djetetu možete postaviti pitanje: “Šta misliš, hoće li Djed Božićnjak biti sretan ako mu nacrtaš kartu ili crtež?” Nakon ovoga, većina djece rado će mu htjeti ugoditi.
● Još jedna stvar kada pišete pismo je da dijete navede svoja postignuća, ono što je najbolje radilo i koju bi vještinu željelo razviti u sebi sljedeće godine.

Ovi aspekti pomoći će roditeljima da bolje upoznaju svoju djecu, razumiju što ih brine i o čemu sanjaju.

Prije nego što napišete pismo roditeljima, korisno je djeci objasniti pravila pripovjedačkog bontona. Recite da će prvi redak biti pozdrav, da u tekst morate uključiti čarobne riječi: “hvala”, “molim”, “baš bih volio” itd. U protivnom će pismo sadržavati suhu rečenicu: “Želim bicikl!” !!”.

Čarobni trenutak slanja pisma

Kada je pismo završeno, dolazi jednako čaroban trenutak – zatvaranje u kovertu i slanje.

Postoje dvije mogućnosti kako to učiniti.

  1. Prije spavanja stavite ga pod drvo, na prozorsku dasku, u cipelu, bilo gdje. Ali s jednim objašnjenjem: čarobno će pismo doletjeti do Djeda Mraza preko noći. Zadatak roditelja je da se sjete sakriti pismo kada dijete zaspi.
  2. Prošećite do pošte i stavite pismo u kutiju. U ovom slučaju, s gotovo 100% vjerojatnošću dijete će dobiti pravi odgovor. Najvažnije je napisati na kovertu adresu službene rezidencije Djeda Mraza: Gdje: 163390, Veliki Ustjug, regija Vologda. Za: Djeda Božićnjaka.

Spoznaja da Djed Mraz nije svemoguć

Kada se pripremate za odmor, glavna stvar za roditelje je ne zaboraviti na dar. Ponekad postoje poteškoće u ovom pitanju. Oni su zbog činjenice da djeca mogu tražiti nešto čarobno ili preskupo. Stoga je važno prije pisma djetetu objasniti da Djed Mraz može darivati ​​samo prave stvari: igračke, knjige, odjeću… Pod božićno drvce neće staviti zdravlje, akademski uspjeh ili kapu nevidljivicu.

Na primjer, događa se da se roditelji razvedu. Tada djetetu ne trebaju nikakvi darovi, a ono traži samo jedno – okupljanje obitelji. Kako biste izbjegli takva razočaranja, preporuča se djeci što ranije objasniti da Djed Mraz ne ispunjava sve želje.

Ovo razumijevanje pomoći će vašem djetetu da bude sretno svaki put kada otvori poklon. Povjerenje u čarobnog starca, kao iu roditelje, će rasti, i svi će biti sretni.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version