Postporođajna depresija: kako je prepoznati prije nego bude prekasno

Postporođajna depresija skup je fizioloških, emocionalnih i bihevioralnih promjena koje mogu trajati više od 2 tjedna nakon poroda.

Teško je zamisliti kako žena može patiti od depresivnih epizoda gledajući svoje dijete, ali mnoge su žene podložne ovom stanju, što može negativno utjecati ne samo na odnos između majke i djeteta, već i na njihovo fizičko zdravlje.

Simptomi se obično razvijaju postupno, ali depresija može početi sasvim iznenada. Postporođajna depresija sprečava žene da se brinu za sebe i svoje dijete, ometajući tako stvaranje privrženosti, što može uzrokovati emocionalne, socijalne i kognitivne probleme kod djeteta u budućnosti.

Ženin partner također može imati povećan rizik od razvoja depresije, što može dovesti do napete situacije u vezi, kaže Evgenia Goncharova, praktična psihologinja, profesorica psihologije i članica Europske i Sanktpeterburške organizacije transakcijske analize. .

Ne žurimo s postavljanjem dijagnoze i ne brkamo depresiju s “normalnim bluzom” koji doživljavaju gotovo sve žene koje su nedavno rodile dijete. Osjećati različite emocije potpuno je normalno. Možete se osjećati razdražljivo ili umorno, ili se možete osjećati tužno zbog toga kako se vaš izgled promijenio od poroda. Normalno je osjećati se potišteno, iscrpljeno i neispavano.

dijete
Fotografija: Pixabay

Problem nastaje kada se ovo stanje počne povlačiti, a novopečena majka ili potpuno prestane osjećati bilo što, ili smatra da jednostavno više ne može izdržati.

Depresija je medicinska dijagnoza i navedena je u specijaliziranom imeniku.

Ali ako osjećate da su se vaši “bluesovi” odužili i umnožili te da vas očaj, tuga i nevoljkost za obavljanje uobičajenih radnji ne napuštaju, trebate potražiti pomoć stručnjaka.

Zašto dolazi do depresije i koji su njeni glavni uzroci?

Uzroci depresije mogu biti različiti. Ovdje su glavni čimbenici koji mogu potaknuti njegovu pojavu.

  1. Hormonalne promjene.
  2. Nasljedna predispozicija za bolesti mentalnog spektra.
  3. Prijevremeni porod.
  4. Bolest ili gubitak djeteta.
  5. Promjene u izgledu i načinu života.
  6. Stresni događaji.
  7. Dob u vrijeme trudnoće.
  8. Sukobi u obitelji.
  9. Usamljenost.

Evo nekih simptoma depresije.

  1. Nedostatak sna ili nesanica.
  2. Poremećaji raspoloženja.
  3. Povećanje/smanjenje apetita.
  4. Osjećaj jakog umora.
  5. Smanjen libido.
  6. Nezainteresiranost za dijete ili osjećaj da niste povezani s njim.
  7. Pretjerana suzljivost.
  8. Teška razdražljivost ili agresija.
  9. Gubitak osjećaja zadovoljstva.
  10. Osjećaj bezvrijednosti, beznađa i bespomoćnosti.
  11. Misli o smrti.
  12. Misli o povrijeđivanju ili ranjavanju nekoga.
  13. Problemi s koncentracijom i donošenjem odluka.

Ovo su najčešći uzroci i simptomi koji se javljaju kod većine žena. Vrlo je važno ne zaboraviti da ne možete sami postaviti dijagnozu!

obitelj

Kako se zaštititi od depresije

Ne postoji 100% način da se zaštitite od depresije. Možda se kod vas uopće neće pojaviti, ali kako biste zaštitili sebe i svoje nerođeno dijete od nepredviđenih stanja i okolnosti, ne zaboravite ono najvažnije – brinuti se o sebi i osluškivati ​​vlastite potrebe.

Ne bojimo se tražiti pomoć i podršku. Bolje je još jednom konzultirati stručnjaka i uvjeriti se da je s vama sve u redu.

A možete pokušati zamoliti svoje najmilije za pomoć u čuvanju djeteta.

Potrebno je unaprijed se pripremiti na činjenicu da će se život promijeniti rođenjem djece. Možete biti tužni zbog toga ili se radovati u krugu voljenih osoba ili psihologa.

Također je potrebno zapamtiti da će vaše tijelo biti podložno promjenama, a ne uvijek ugodnim i ugodnim za oko. Možda ćete pripaziti na prehranu, dodati laganu tjelovježbu u obliku ljuljanja bebe u naručju ili nadopuniti svoju garderobu lijepim stvarima koje ističu vaše prednosti.

Kako liječiti depresiju

Važno je razumjeti da ovo stanje neće trajati zauvijek. I važno je znati da se depresija može liječiti samo pod nadzorom specijaliziranog stručnjaka uz pomoć posebne ili medikamentozne terapije. Što prije potražite pomoć, prije ćete se osjećati bolje.

I što je najvažnije, zapamtite da ste dobra majka, čak i ako vam je sada malo teško!

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki