Psiholog Andrei Kashkarov rekao je kako prepoznati dječju depresiju

Depresija je uvjetni koncept i karakterizira ga nekoliko znakova pri dijagnosticiranju medicinske nosologije; pa to je bolest i to je dijagnoza.

Prema zakonu, samo ovlašteni liječnik to može pretpostaviti, a kamoli odobriti i propisati terapiju. Samo iz tog razloga potrebno je prestati pokušavati dijagnosticirati sebe ili druge. I također se uključite u “samoliječenje” na vlastitu odgovornost.

Ovlašteni liječnik neće davati savjete niti se baviti savjetovanjem na daljinu – korištenjem teksta ili čak “govornog” dijela anamneze (objašnjenje tegoba od strane pacijenta). U međunarodnoj klasifikaciji bolesti depresija je definirana s više od 12 različitih spojeva (varijanti), a ispravno se naziva poremećaj afektivnog raspoloženja (napomena – ne psihički poremećaj, već poremećaj raspoloženja).

Ipak, u današnjem turbulentnom svijetu postalo je “moda” da i odrasli i djeca pate od depresije, kaže psihologinja Andrej Kaškarov. Kako god da se zove i opravdava ova prostrana i danas popularna riječ. Uzimajući u obzir gore navedena važna pojašnjenja, možemo ispravno dati samo općenite savjete.

djece
Fotografija: Pixabay

„Ne želim ništa“, kaže dijete, a njegovo vanjsko djelovanje manifestira se višednevnom pasivnošću. Ovo također može biti popraćeno suzama, neraspoloženjem i nedostatkom apetita. Želja za ležanjem, samoćom ili gledanjem crtića kao “pozadine” je ista tema.

Značajno pogoršanje, u odnosu na prethodno stanje, uočava se kod osobne higijene i poremećaja ustaljene dnevne rutine. Istodobno, nema fizičkih ili drugih medicinskih tegoba, uključujući ozljede ili povišenu (barem suptilnu) temperaturu. Lice u lice – “uživo”, prirodni kontakti, socijalizacija se smanjuje – on(a) to jednostavno ne želi. I komunikacija na društvenim mrežama u nekim slučajevima može potrajati.

Uvjetna depresija može biti povezana s tjeskobom zbog određenih nadolazećih događaja ili planiranih aktivnosti za koje se osobnost u razvoju osjeća nespremnom ili se boji nečije reakcije na svoje (ili drugo) ponašanje.

Na primjer, svađa u vrtiću, u dvorištu ili u školi, sram zbog postupka ili možda čak neuzvraćeni osjećaj. Najjednostavniji primjer je nadolazeći težak test ili ispit. Odlazak u posjet ili izlazak na selo s prethodno nepoznatom osobom, konvencionalno “novim rođakom”. Neke ljude u principu plaše čak i nova neistražena mjesta.

Prikladno je preporučiti određivanje stanja djeteta na temelju takvih znakova. Kao što je zainteresiranim stranama rečeno u prvom odlomku, nema potrebe žuriti da sve to “prozovete” depresijom, iako je to vaš izbor. Može se “liječiti” jednostavnim metodama.

Ako nema drugih medicinskih ili “kemijskih” (lijekova, uključujući alkohol) poremećaja, takav afektivni poremećaj prolazi sam od sebe – nakon 1-3 dana. Ako se povuče tjedan dana ili više, prikladno je kontaktirati specijaliziranog stručnjaka u zdravstvenoj ustanovi, ali možete pričekati 1-3 dana i biti strpljivi. Zatim morate obratiti pozornost na to je li dijete prije imalo slična stanja. Kako su prošli? Vrlo je moguće da se ne radi o bolesti, već o prirodnoj i karakterističnoj reakciji vašeg djeteta na poteškoće, prividnu opasnost i sl. Ako je tako, proći će samo od sebe. Možete pomoći na nekoliko načina.

Uvedite obavezno planiranje poslova za blisku budućnost – zajedno napravite plan za dan i svakako ga se pridržavajte. Uvjetna depresija, promjene raspoloženja i byronovska slezena boje se discipline.

djece

Motivirajte svoje dijete novim događajima koji su mu zanimljivi (u pozadini neugodnih očekivanja, to puno pomaže) – obećajte i učinite ono o čemu već dugo sanja (film, igračka, “dobrotice”, događaj, pecanje – svejedno).

Zatražite i pratite unos u dnevnik o tome što on/ona misli i osjeća; ovaj konvencionalno stari oblik promišljanja događaja, kao anakronizam ere, prerano je otpisan kao otpad; ali će pomoći vama i djetetu u analizi situacije kasnije, uključujući i kasnija slična stanja.

Promijenite prehranu prema “energetskim” prirodnim namirnicama – voće i posebno povrće – dobre su salate bogate vitaminima.

Omogućite mu dobar san, ali ga ne ostavljajte samog. Razgovarajte, ispitujte, suosjećajte. Nakon što ste postigli pažnju, povjerenje i iskrenost, prisjetite se prilike i ispričajte priče iz djetinjstva – kako ste se vi osobno nosili sa situacijom i što vam je pomoglo.

Sportske aktivnosti “ne želim” također će pomoći – trčanje, drugi elementi atletike, bazen i kontrastni tuš. Prikladno je dati primjer. Sve je to korisno, a popis preporuka može biti ogroman. Ali glavna stvar između ostalog je iskreni osjećaj i pažnja prema djetetu, čak i njegovim dječjim problemima, roditeljska ljubav, od koje u takvoj situaciji, možda, ništa ne može biti više.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki