Zagreba Lajfhaki

Psihologinja Anna Osadchaya rekla je kako pomoći djetetu da se nosi s emocijama: savjeti

Suočavanje s emocijama, osobito u djetinjstvu, može biti teško.

Psihologinja Anna Osadchaya rekla je kako pomoći djetetu da se nosi s emocijama: savjeti.

Djeca još ne znaju adekvatno izraziti svoje osjećaje, pa se zbog toga mogu susresti s problemima u komunikaciji s vršnjacima i odraslima.

Koji se načini pomoći mogu ponuditi djetetu kako bi moglo upravljati svojim emocijama?

1. Budite primjerom. Djeca se za pomoć najviše obraćaju roditeljima.

Ako se uvijek osjećate smireno i kontrolirate svoje emocije, vaše će dijete vjerojatno slijediti vaš primjer i naučiti se nositi sa svojim osjećajima na isti način.

Fotografija: Pixabay

2. Razgovarajte sa svojim djetetom. Pitajte ga koje emocije osjeća i zamolite ga da riječima opiše svoje osjećaje. Pomozite svom djetetu da shvati da su emocije normalna i prirodna reakcija na određene situacije.

3. Naučite dijete tehnikama umirivanja.

Jedan od najučinkovitijih načina da se smirite je duboko disanje. U nastavku ću opisati tri glavne metode.

Jedna od metoda dubokog disanja je disanje dijafragmom. Tijekom dijafragmalnog disanja, osoba mora udahnuti zrak kroz nos, zatim polako izdahnuti, ispuštajući zrak kroz usta. Da biste to učinili, morate udahnuti dovoljno zraka tako da se dah osjeti u želucu, a ne u prsima.

Druga metoda dubokog disanja je disanje s olakšanjem. Ova metoda pomaže onima koji osjećaju nelagodu pri disanju.

U tom slučaju morate duboko udahnuti i zadržati dah nekoliko sekundi, a zatim polako izdahnuti. Ova tehnika poboljšava cirkulaciju zraka i usporava ritam disanja.

Treća metoda dubokog disanja je alternativno disanje na nosnicu. Ova metoda je vrlo korisna u slučajevima kada je osoba pod stresom.

Da biste to učinili, morate držati desnu nosnicu i udahnuti zrak kroz lijevu nosnicu, zatim zadržati dah i izdahnuti kroz desnu nosnicu. Nakon toga morate ponoviti postupak, mijenjajući nosnice.

Tehnike dubokog disanja pomažu u poboljšanju koncentracije, ublažavanju napetosti i stresa. To je jednostavan, ali učinkovit način da poboljšate svoje zdravlje i kvalitetu života. Sve što je potrebno je samo nekoliko minuta dnevno da obratite pozornost na svoje disanje.

Još jedan dobar način je meditacija. Jednostavne vježbe mogu pomoći djeci pronaći unutarnji mir i nositi se s emocionalnom napetosti.

4. Također vrijedi obratiti pozornost na tjelesnu aktivnost.

Pomaže u ublažavanju emocionalnog stresa i poboljšava raspoloženje. Djeca se mogu baviti sportom, plesati ili čak samo šetati na svježem zraku. Važno je zapamtiti da vježbanje treba biti sigurno i ne smije uzrokovati dodatni stres.

5. Potrebno je djetetu dati priliku da izrazi svoje emocije i osjećaje.

Razgovarajte s njim, slušajte ga, pokušajte razumjeti njegovo gledište. Slušanje bez osuđivanja ili kritiziranja pomaže djetetu da se osjeća ugodno i omogućuje mu da izrazi svoje emocije bez straha.

6. Igranje uloga. Možete koristiti igračke ili postere kako biste djetetu pokazali različite emocije i naučili ga kako na njih prikladno reagirati.

7. Nemojte se bojati zatražiti pomoć. Ako vaše dijete doživljava pretjerani emocionalni stres, nemojte se ustručavati kontaktirati psihologa ili stručnjaka za ovo područje. Ovo može biti nužan korak kako biste svom djetetu pomogli što je više moguće.

Razvijanje vještina emocionalne kontrole nije lak zadatak, ali je neophodan za budući uspjeh u životu.

Roditelji bi trebali pomoći djeci kroz ovaj proces kako bi bolje razumjela svoje osjećaje i upravljala njima.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version