Zagreba Lajfhaki

Psihologinja Ekaterina Stafeeva rekla je što učiniti ako se dijete boji mraka

Strah od mraka česta je pojava među djecom.

Psihologinja Ekaterina Stafeeva rekla je što učiniti ako se dijete boji mraka.

To može biti zabrinjavajuće za roditelje, ali važno je upamtiti da su takvi strahovi obično privremeni i mogu se prevladati uz vašu podršku.

U ovom članku ćemo pogledati neke učinkovite strategije koje će vam pomoći da svom djetetu pomognete da prevlada strah od mraka.

Fotografija: Pixabay

1. Razumijevanje i podrška

Prvi korak je shvatiti da je strah od mraka normalan dio djetetova razvoja.

Umjesto podcjenjivanja ili odbacivanja ovog straha, važno je podržati svoje dijete i poštivati ​​njegove osjećaje. Razgovarajte s njim o njegovim strahovima i uvjerite se da ste uvijek tu da mu pomognete.

2. Stvorite sigurno okruženje

Stvorite sigurno okruženje u sobi vašeg djeteta. Pobrinite se da soba bude dobro osvijetljena noćnom lampom, koja će djelovati kao “reflektor” za osvjetljavanje mračnih kutova.

Upotrijebite noćno svjetlo ili projektor s crtežima koji mrak mogu učiniti manje zastrašujućim. To će pomoći djetetu da se osjeća ugodno i sigurno.

3. Razvijanje rituala prije spavanja

Rituali prije spavanja mogu pomoći u smirivanju i uspostavljanju pozitivnih asocijacija na tamu. Razvijte ritual koji uključuje pričanje priče, čitanje knjige ili slušanje glazbe.

To će pomoći vašem djetetu da se opusti i osjeća sigurnije prije spavanja.

4. Postupna prilagodba na mrak

Postupno pomozite djetetu da se navikne na mrak. Počnite s prigušivanjem rasvjete u sobi prije spavanja, postupno smanjujući svjetlinu svjetla.

Možete koristiti noćno svjetlo s podesivom svjetlinom kako bi dijete moglo samostalno podešavati razinu svjetla. Ovakav pristup pomoći će mu da postupno prevlada strah i razvije osjećaj kontrole nad situacijom.

5. Pozitivno modeliranje

Pokažite svoj odnos prema mraku kao nečem normalnom i sigurnom. Ispričajte svom djetetu priču o tome kako ste kao dijete prevladali strah od mraka.

To će mu pomoći da shvati da je strah od mraka dio procesa rasta i da se može uspješno prevladati.

6. Korištenje plišanog prijatelja ili sigurnosnog predmeta

Dopustite svom djetetu da ponese plišanu životinju ili neki drugi sigurnosni predmet koji voli sa sobom u krevet. To mu može dati osjećaj ugode i sigurnosti u mraku.

7. Postupno povećavajte vrijeme u mraku

Počnite s kratkim vremenskim razdobljima kada je vaše dijete u mraku, kao što je pet minuta, a zatim polako povećavajte to razdoblje svaki dan.

To će mu pomoći da se navikne na boravak u mraku i postupno će smanjiti njegov strah.

8. Priča ili igra sa svjetlom

Stvorite igre povezane sa svjetlom kako biste prijelaz iz svijetlog u tamno učinili zabavnijim i pozitivnijim.

Na primjer, možete pričati priče o maloj krijesnici koja pomaže djetetu u mraku ili igrati igru ​​u kojoj trebate pronaći različite izvore svjetla u sobi.

9. Sudjelovanje u stvaranju “zaštitnog” svjetla

Potaknite svoje dijete da sudjeluje u procesu pripreme sobe za spavanje, uključujući i odabir noćnog svjetla ili lampe.

Neka se osjeća odgovornim za svoje “sigurnosno” svjetlo i objasnite mu da mu ono daje kontrolu nad rasvjetom u sobi.

10. Traženje pomoći od stručnjaka

Ako strah vašeg djeteta od mraka postane prejak i utječe na njegov svakodnevni život, razmislite o kontaktu s pedijatrijskim neuropsihologom ili drugim specijalistom.

Oni mogu ponuditi personalizirane strategije i tehnike i pomoći vama i vašem djetetu da prevladate ovaj strah.

Strah od mraka normalan je dio dječjeg razvoja, a uz vašu podršku i razumijevanje vaše ga dijete može prevladati.

Stvaranje sigurnog okruženja, razvijanje rituala prije spavanja, postupno navikavanje na mrak i pozitivno modeliranje učinkovite su strategije koje će pomoći vašem djetetu da prevlada strah i osjeća se ugodno u mraku.

Ne zaboravite da je svako dijete jedinstveno, stoga je važno promatrati njegove reakcije i prilagođavati se njihovim potrebama.

Exit mobile version