Psihologinja Elena Katsyuba objasnila je zašto se djeca svađaju i što učiniti u vezi s tim

Svađe među djecom nastaju iz istih razloga kao i među odraslima.

Elena Katsyuba, psiholog, psihosomatologinja, rekla je zašto se djeca svađaju i što učiniti u vezi s tim.

Prvo, kada se slika svijeta jedne osobe ne poklapa sa slikom svijeta druge osobe. Drugo, kada potrebe nisu zadovoljene. Pogledajmo ove razloge detaljnije.

Tipična slika na igralištu: dječak Petja se jako želi igrati s dječakom Vasjom autićima, ali Vasja odbija jer se on stvarno želi igrati dohvatanja.

Sukob nastaje kada djeca jedno drugo pokušavaju prisiliti da rade ono što oni sami žele. Upravo je to neslaganje između slika svijeta.

djece
Fotografija: Pixabay

Još jedna tipična slika: dječak Petja vidio je automobil dječaka Vasje i odmah poželio isti. Kako nije naučen pregovarati, otići će i početi uzimati kako bi zadovoljio svoju potrebu. Nastaje sukob.

Kako naučiti dijete rješavati sukobe

Objašnjavamo djeci da u stvarnosti nitko nikome nije dužan. Vasja se može ne igrati s Petjom, a Petja ne može biti prijatelj s Igorom.

I to je normalno, jer svatko ima svoju sliku svijeta, svoje mišljenje i želje. A ako vam osoba nešto odbije, to ne znači da je on loš ili da ste vi loši, to samo znači da vam se interesi ne poklapaju.

Djecu učimo kako graditi dijalog i pregovarati o obostranoj koristi. Na primjer, “Idemo se sada igrati s tobom kako želiš, pa ćemo se igrati autića.” Ili: “Zamijenimo se nakratko. Ja ću se igrati tvojim autom, a ti mojim.”

Učimo graditi uzročno-posljedične veze. Na primjer, Vasja se uvijek odaziva na moje pozive da se igramo zajedno, zabavljamo se zajedno, što znači da imamo zajedničke interese i slike svijeta i korisno je da budemo prijatelji.

I ako Vasju pratim cijelo vrijeme i molim ga da se igra sa mnom, ali on me uvijek odbija, onda se pitamo: trebam li Vasju? Ne bi li bilo bolje ponuditi Petji igru?

Općenito, dobro je učiti djecu da shvate da uzročno-posljedična veza uvijek funkcionira u formatu “ti – meni, ja – tebi”. I onda donosimo zaključke. Ispada da ne morate uvijek biti uvrijeđeni na nekoga. Uostalom, ljutnja je kad se netko prema meni ponašao nepravedno.

Shodno tome, što dijete bolje razumije pravila ovoga svijeta, to više shvaća da se ne radi o nepravdi, već o razilaženju interesa.

Odnosno, ako se vaši interesi ne poklapaju s mojim interesima, to ne znači da se prema meni ponašate nepravedno. Samo što u ovom trenutku imate različite ciljeve i ciljeve.

Ali postoji jedno veliko upozorenje. Ako sami roditelji imaju predispoziciju da se uvrijede, onda nikada neće naučiti svoje dijete da se ne vrijeđa. Stoga se najprije trebate uhvatiti ukoštac sa svojim problemima, a potom naučiti svoje dijete strategijama odnosa.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki