Psihologinja Evgenia Zarubina rekla je kako pomoći djetetu da se nosi sa stresom: savjeti

Stres je stanje napetosti koje nastaje kao posljedica utjecaja različitih fizičkih ili psihičkih čimbenika na osobu.

Psihologinja Evgenia Zarubina rekla je kako pomoći djetetu da se nosi sa stresom: savjeti.

Jeste li znali da nas stres prati od rođenja? Kad se dijete rodi, već je pod stresom. Najprije prolazak kroz porođajni kanal, zatim prvi udah i otvaranje pluća.

Zatim senzorno ponovno pokretanje. Sve postaje drugačije (lakše, glasnije, hladnije).

dijete
Fotografija: Pixabay

Zbog toga je takozvani “zlatni sat” nakon poroda tako važan. Kontakt koža na kožu pomaže smiriti bebu i smanjiti razinu stresa.

U modernim rodilištima majka i dijete borave zajedno od prvih sati života novorođenčeta.

Majčin glas i miris poznati su djetetu od majčine utrobe, što mu pomaže da se ranije oporavi od stanja porođajnog stresa.

Iz toga slijedi da djeca počinju doživljavati stres u vrlo, vrlo ranoj dobi i potrebno je NE ignorirati djetetove probleme, čak i ako vam se čine beznačajnima. I SAM neće otići.

Roditelji i/ili druge odrasle osobe trebaju održavati i unapređivati ​​poticajnu, pozitivnu atmosferu punu ljubavi u obitelji. Djetetu morate pokazati da nije samo. On se čuje i razumije.

Trebali biste objasniti svom djetetu da je naš život poput “zebre” i da će crnu prugu sigurno zamijeniti bijela.

Prijateljska atmosfera će stabilizirati i uzemljiti dijete, dati mu samopouzdanje i pouzdanost. Pokušajte se igrati sa svojim djetetom. Odigrajte s njim psihički traumatičnu situaciju.

Pitajte što bi lik iz njegovog omiljenog crtića učinio u ovoj situaciji. Tko mu može priskočiti u pomoć i što treba učiniti da se situacija pozitivno riješi.

Naučite svoje dijete da se ne srami svojih emocija. (Da, i muškarci plaču), i živeći to na društveno prihvatljiv način.

U pravilu, kako bi se nosilo sa stresom, dijete pokušava iskoristiti višak oslobođenih hormona. Počinje trčati, skakati, slušati glasnu glazbu, vrištati itd.

Nema potrebe da ga zaustavljate. “Pa, sjedni i smiri se!” Ova metoda samo će izazvati dodatne strasti. Transformirajte njegovu energiju u pozitivnom smjeru.

Ako razumijete da se dijete ne snalazi i vaša pomoć nije dovoljna. Obratite se stručnjacima.

Dijete mora razumjeti i znati da se sve teškoće i problemi mogu riješiti. A njegovi bliski ljudi uvijek će mu priskočiti u pomoć. Volite svoju djecu i zapamtite da je ljubav najbolja zaštita od stresa.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki