Zagreba Lajfhaki

Psihologinja Irina Zolotova rekla je kako pravilno kazniti djecu

Kada odgajate djecu, važno je zapamtiti da svrha kažnjavanja ne bi trebala biti samo kazna, već razvijanje ispravnih vještina, ponašanja i stava prema situaciji.

Psihologinja Irina Zolotova rekla je kako pravilno kazniti djecu.

Evo nekoliko savjeta koji mogu pomoći roditeljima da pronađu pravu ravnotežu u discipliniranju svog djeteta.

1. Budite dosljedni. Važno je da kazna bude dosljedna i da se primjenjuje u skladu s određenim pravilima. Dijete mora znati da neki postupci imaju posljedice.

Fotografija: Pixabay

2. Objasnite razloge. Kazna treba biti povezana s kršenjem pravila i razumljiva djetetu. Objasnite zašto je ponašanje nepoželjno i kako može utjecati na njih i druge.

3. Povezanost kazne i ponašanja. Važno je da je kazna vezana za konkretan prekršaj. Dijete mora shvatiti da je kazna posljedica njegovih postupaka, a ne slučajnost ili manifestacija ljutnje roditelja.

4. Održavajte proporcionalnost. Kazna mora biti razmjerna prekršaju. To znači da treba biti dovoljno strog da dijete shvati svoju pogrešku, ali ne prestrog ili pretjeran.

5. Naučite razlikovati kaznu od negativnih emocija. Zapamtite da kazna ne smije biti izraz ljutnje ili iritacije roditelja.

Vaš stav trebao bi izražavati jasno razumijevanje kršenja i posljedica, a ne iznenadnu emocionalnu reakciju.

6. Uključite svoje dijete u proces. Dopustite svom djetetu da izrazi svoje misli i osjećaje o svom ponašanju i njegovim posljedicama. Razgovarajte s njim o mogućim opcijama za ispravljanje pogrešaka i kažnjavanje.

7. Obratite pažnju na pohvale. Osim kažnjavanja, svakako posvetite vrijeme i pažnju nagrađivanju i hvaljenju dobrog ponašanja. To je važno za stvaranje pozitivne povratne informacije i motiviranje djeteta.

Važno je upamtiti da je svako dijete jedinstveno i da ista metoda discipliniranja neće uvijek uspjeti za sve. Odgovarajući način kažnjavanja ovisi o dobi, karakteru i konkretnoj situaciji.

Ako imate poteškoća ili vam je teško odabrati odgovarajuću metodu, potražite pomoć dječjeg psihologa.

Kod discipliniranja djece preporuča se izbjegavati riječi i postupke koji mogu naštetiti njihovom samopoštovanju i emocionalnom blagostanju.

1. Pogrdne ili uvredljive riječi. Izbjegavajte korištenje uvredljivih i pogrdnih izraza poput “glup”, “loš”.

Općenite fraze “nikad ne razumiješ”, “uvijek sve polomiš”. To može biti ozbiljan udarac djetetovom samopoštovanju.

2. Ucjene ili prijetnje. Korištenje ucjena ili prijetnji za postizanje željenog ponašanja kod djeteta je neučinkovito i može izazvati negativne emocije.

Na primjer: “ako se budeš loše ponašao, ujak će te odvesti”, “ako ne budeš poslušao, dat ćemo te.” Nikada nemojte prijetiti fizičkom ili emocionalnom boli. To može imati vrlo negativan utjecaj na djetetovu psihu.

3. Usporedbe s drugom djecom. Izbjegavajte uspoređivati ​​svoje dijete s drugom djecom, osobito u negativnom kontekstu.

Kao “sva su djeca normalna, ali ti nisi”, “Dima uvijek sluša svoju majku, ali ti uvijek ništa ne razumiješ.” To kod djeteta može izazvati osjećaj manje vrijednosti i zavisti.

4. Dugotrajno ignoriranje. Ne preporučuje se dugotrajno ignoriranje djeteta nakon prekršaja. Zbog toga se može osjećati odbačeno i neshvaćeno.

5. Fizičko kažnjavanje. Odgovorne organizacije i mnogi stručnjaci za roditeljstvo snažno preporučuju izbjegavanje fizičkog kažnjavanja poput udaranja ili batinanja.

Fizičko zlostavljanje nije samo protuzakonito u mnogim zemljama, već može ozbiljno narušiti povjerenje i emocionalnu vezu između roditelja i djeteta.

Umjesto toga, pokušajte koristiti pozitivne i konstruktivne metode kažnjavanja, kao što su vremenska ograničenja, gubitak privilegija ili dodatni zadaci.

Važno je upamtiti da kazna mora biti učinkovita, poštena i da se odvija u kontekstu ljubavi i podrške kako bi se pomoglo djetetu da uči iz svojih pogrešaka i da se pozitivno razvija.

Exit mobile version