Zagreba Lajfhaki

Psihologinja Olga Makarova objasnila je zašto se djeca boje klaunova

Često dijete suzama i panikom reagira na situacije koje se odraslima čine uobičajenima i nemaju izraženu prijetnju.

Psihologinja Olga Makarova s ​​Državnog sveučilišta Mari ispričala je zašto se djeca boje klaunova.

Na primjer, beba se može uplašiti i rasplakati ugledavši veselog klauna, a za to postoji niz dobrih razloga.

Nepoznato

Klaun ne liči na tatu, baku ili prijatelje iz dvorišta. Teško je uspostaviti kontakt očima s klaunom i shvatiti da je siguran.

Fotografija: Pixabay

Nesporazum rađa tjeskobu i uzbuđenje, dijete ne zna komunicirati s klaunom? Što možete, a što ne?

Ogroman čovjek u svijetlom odijelu s jakim glasom i željom da odmah zaokupi djetetovu pozornost, da ga privuče u igre s drugim, jednako nerazumljivim likovima, djetetu se čini potpuno stran.

I tada dijete više nije uplašeno prisustvom animatora na zabavnom odmoru, već osjećajem zbunjenosti i straha. Prva reakcija djeteta može biti želja da plače, sakrije se i zatraži pomoć, zaštitu i podršku odraslih.

Negativan dojam

Klaun može nalikovati liku iz filma ili crtića koji je uvrijedio, povrijedio ili uplašio druge likove.

Prvi osjećaj koji dijete doživi kada ugleda sličan lik u stvarnom životu je pravi strah. Sada strašni junak nije negdje na ekranu, bori se s drugim likovima iz crtića za pobjedu, već je u neposrednoj blizini, u blizini.

Dijete klauna doživljava kao stvarnu prijetnju za sebe, projicira na njega svoje iskustvo i provjerava informacije koje je već dobilo. Za dijete je njegov strah opipljiv, razuman i stvaran.

Razumije da ne može “isključiti” klauna i otići kod mame u drugu sobu ili odabrati drugi crtić. U tom slučaju odrasli ne bi trebali ignorirati plač i zanemariti čudnu reakciju bebe na veselog “strica u odijelu”.

Štoviše, ne biste trebali tjerati dijete da pristupi i igra se s klaunom, jer je strah od klaunova često uzrokovan činjenicom da je dijete već bilo na zabavi s animatorom i da su ga roditelji tjerali da sudjeluje u igrama i natjecanjima. protiv svoje volje.

Važan detalj

Dijete se također može bojati ne samog klauna, već jedne od komponenti njegovog kostima. Primjerice, muškarac koji je žestoko izgrdio dijete u dvorištu bio je odjeven u plavo-bijelu kockastu košulju.

Ili sličnu kapu obično nosi strogi djed. Lik ljubaznog animatora dijete automatski percipira kao potencijalno opasno, budući da već ima iskustva u komunikaciji s ljudima koji su donekle slični klaunu.

Nepredvidivost reakcija

Svijetla šminka i glasan glas, zajedno s nepredvidivim reakcijama, također mogu jako uplašiti dijete.

Na primjer, dijete priđe animatoru i uhvati ga za ruku, a klaun se oštro nasmije, glasno pozdravi ili počne namjerno glasno jecati.

Možda je ovo dio sporedne radnje u kojoj morate utješiti klauna ili se igrati s njim kako biste ga nasmijali. Ali dijete to ne zna.

Navikao je da kada odrasle uzme za ruku, oni su sretni što ga vide i spremni su se s njima zabaviti. Primivši drugačiju reakciju, dijete se može prestrašiti i nakon toga ne htjeti doći u kontakt s animatorom.

Exit mobile version