Zagreba Lajfhaki

Psihologinja Olga Nesterenko objasnila je zašto je slijepa majčinska ljubav opasna

“Moje dijete je najdragocjenija stvar u životu”, “Sve za mog sina/kćer”, “Živim za dobrobit djece” – takve fraze se mogu čuti od nekih majki.

Psihologinja Olga Nesterenko objasnila je zašto je slijepa majčinska ljubav opasna.

A što je tu loše, možete reći. Nije dobro ako pretjerujete. Davanjem svega sebe djetetu, ne mareći za svoju osobnu dobrobit, traumatizirate njegov i svoj život.

Žena koja dovoljno voli svoju djecu zna nepobitnu istinu: sretna majka znači sretna djeca.

I ako uz oj i ah na svakom koraku govori kako joj je teško roditeljstvo, da sve svoje zdravlje i vrijeme troši na djecu i da joj ništa drugo u životu ne treba, samo da dijete dobije sve što želi. , onda je ovo već normalno zvati je zabranjeno.

Fotografija: Pixabay

Da, i djecu treba znati voljeti. Ponekad su majke revnosne u brizi, trčeći i tresući svoje dijete na svakoj neravnini, ne dopuštajući mu da proživi svoje životno iskustvo.

Koga želiš odgajati? Postoje dvije mogućnosti: ili sobna biljka ili jezivi egoist.

U prvom slučaju, dijete će biti potpuno neprikladno za samostalan život. Kada majka 23-godišnjeg sina, govoreći o njemu, kaže “Moj mali”, jer “On će za mene uvijek biti dijete”, ne čini li se to čudno?

Prvo, izraz “moje”, a ne “naše” odmah upada u oči. Po ovoj definiciji možemo odmah reći o odnosu između žene i oca djeteta.

U zdravoj, punopravnoj obitelji djeca su uvijek česta. Drugo, “moja mala” je super do određene dobi. Gdje će se, ako ne u obitelji, djeci govoriti kako se trebaju ponašati (kao djeca ili kao odrasle žene i muškarci).

A ako mama još ustaje u 6 ujutro da pripremi doručak za svoje zdravo čelo, nosi teške torbe s namirnicama i briše nos svaki put kad kihne, o kakvoj onda samostalnosti možemo govoriti? Zapamtiti

Marfušenka-draga, kakav primjer prevelike majčinske ljubavi. Mnogi se ljudi smiju ovom liku, ne primjećujući vlastite pogreške.

U drugom slučaju, dijete se osjeća kao središte zemlje, bez obzira na mišljenje i mogućnosti drugih. Ove majke svoju djecu odgajaju po principu: “Ništa mu ne branim”. Dobro, neka je tako kod kuće, ali mi smo ipak društvena bića i moramo naučiti komunicirati s ljudima.

Djeca ne poznaju granice dopuštenog u ponašanju, jer njihova majka nije pokazala svoje. Možete joj doslovno sjesti za vrat i nagovarati je da se pomakne, ali takav čin neće proći u društvu. S takvim modelom ponašanja dijete će na životnom putu nailaziti na agresiju i nerazumijevanje.

Ali morat će ići u obrazovne ustanove, komunicirati s vršnjacima, učiteljima, au budućnosti pronaći željeni posao i izgraditi osobni život. Ali što ako mu se društvo ne prilagodi i ne radi kako on želi i naviklo.

Takva djeca izrastaju u osobe kojima je uvijek sve krivo.

Prilikom formiranja djetetove osobnosti potrebno je objasniti da je sada nemoguće dobiti ono što želi, jer je strano ili nedostupno, potrebno je vrijeme ili trud. Na primjer, znajući da idete u trgovinu, upozorite da danas nećete kupovati igračke, možete ih samo pogledati kako biste odlučili o svojim željama za sljedeći odlazak u kupovinu ili ih nabavite za odmor.

Ili odrediti iznos za koji može nešto izabrati danas. Najvažnije je održati obećanje. Niste namjeravali kupiti igračku, ali dijete je briznulo u plač ili, još gore, ispalilo, a vi ste ipak kupili ono što je trebalo, jer “ja to volim i ne mogu ga gledati kako plače”.

Ne radi se o ljubavi, nego o osobnom egoizmu, jer vama je lakše. Kada to radite, uzmite u obzir činjenicu da ste ga upravo naučili kako da manipulira vama suzama. Takvo dijete negativnim emocijama s majkom postiže svoj cilj, a to će nastojati iu društvu.

Normalno je odbiti svoje dijete ili odrediti kasniji datum za ispunjenje zahtjeva. Ne možete trčati srušeni i ispunjavati djetetove hirove, sve dok ne plače.

Na primjer, potrebno je objasniti da je majka sada na godišnjem odmoru ili zauzeta i ne može odmah ispuniti zahtjeve ako nisu hitni. Naučite dijete da samo pronađe rješenja.

Počnite s osnovama – podijelite igračke, operite tanjur, kupite kruh, pronađite informacije na internetu, skupite za željenu kupnju ako date džeparac. Sudjelujte u plaćanju popravka oštećenog skupog predmeta (na primjer, ako vam je prijenosno računalo ispalo zbog nemara, jer ste bili lijeni nositi torbu za njega).

Slijepo voljene majke nikada neće vjerovati u krivnju svoje djece. Neće otkriti razloge uvrede, objasniti im kako postupiti ispravno i naučiti ih da snose odgovornost za ono što su učinili.

Uvijek će zabadati u osobni život odraslog djeteta i zvati svaki dan s pitanjima poput “je li jeo?”

Razmislite jesu li se vaše vrijednosti promijenile zbog dubokih majčinskih osjećaja. Postoje li znakovi slijepe ljubavi koja čini medvjeđu uslugu vama i djetetu? Zapamtite da djeca uvijek ispituju granice dopuštenog.

A vaš glavni zadatak je urediti ih od ranog djetinjstva, a time primijeniti odgovarajuću majčinsku ljubav.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version