Zagreba Lajfhaki

Psihologinja Olga Nesterenko rekla je kako povećati djetetovo samopoštovanje

Ako primijetite da je vaše dijete često uvrijeđeno, oštro reagira na manje neuspjehe i uvijek je uzrujano ako njegovi vršnjaci uspiju, a njemu ne, tada morate hitno povećati djetetovo samopoštovanje.

Psihologinja Olga Nesterenko rekla je kako povećati djetetovo samopoštovanje.

Kako to učiniti?

1. Obratite pažnju na klimu u obitelji – vi ste primjer koji treba slijediti. Kako vi reagirate na razne životne situacije, dijete će se u većini slučajeva ponašati kopirajući vaše ponašanje.

Ako pred djetetom paničarite zbog bilo kojeg, pa makar i manjeg razloga, glasno izražavate svoje emocije, stenjući i mašući ručicama, znajte da će se ta tjeskoba i neizvjesnost prenijeti i na njega.

Vaš zadatak je brinuti se o nestabilnoj psihi djeteta i emocionalno rješavati probleme bez njihovog sudjelovanja.

Fotografija: Pixabay

2. Naučite djecu da lakše odgovore na manje promašaje jednostavnom frazom: “u redu je”, ako im je, na primjer, nešto ispalo iz ruku ili se odjeća slučajno poderala. Ne biste trebali grditi ili predbacivati ​​svoje dijete zbog toga.

Navedite primjere vlastitih slučajeva iz života, potkrijepite ih frazama: “Razumijem kako se sada osjećaš, imao sam isto kad…”, ili “sve se može popraviti, ne brini.” Pomozite ispraviti pogrešku i pohvalite želju, hrabrost ili marljivost da se sve ispravi.

3. Nikada ne uspoređujte svoju bebu s drugom djecom. Fraze: “pogledaj kako Masha, Petya…” negativno utječu na samopouzdanje. Naprotiv, naučite da se usredotočite na svoje osobne uspjehe i postignuća: “danas nije uspjelo, razumijem koliko ste uznemireni, ali sada znate kako to učiniti i sljedeći put ćete učiniti sve kako treba.”

Nemojte sramotiti svoje dijete pred drugima: “Pa pogledaj sebe, zašto si takav…” ili “Sramim te se, što si učinio…”. Naučite obuzdati negativne emocije, zapamtite da djeca tek uče o ovom svijetu, nemojte ih osuđivati ​​na temelju razine vašeg znanja i vještina.

4. Hvalite svoje dijete za njegova postignuća i što vam pomaže. Roditelji često kažu: “On to ipak treba raditi, zašto bi ga hvalili?” Ali ako namjeravate podići djetetovo samopouzdanje, onda se potrudite i primijetite njegovu želju da pomogne.

Usredotočite se na radnje i djela: “hvala vam što ste pomogli s pranjem suđa, cijenim vašu pomoć”, hvala vam što ste bacili smeće, puno ste pomogli.

5. Posavjetujte se sa svojim djetetom. Na primjer, kada idete u šetnju, pitajte: “Kamo biste željeli ići danas?” Ili ponudite dvije/tri mogućnosti mjesta koja bi vam u svakom slučaju odgovarala,” neka dijete odabere.

Pitajte za mišljenje o bilo kojoj kupnji, što bi odabrao, zašto mu se sviđa ova opcija, a ne neka druga. Zbog toga se djeca osjećaju važno i uvjerena da su njihovi izbori važni.

6. Obećajte pomoć. Uvijek recite da ćete priskočiti u pomoć, što god se dogodilo. I naravno, održite riječ. Naučite svoje dijete da govori istinu bez straha da će biti kažnjeno. Dajte mu do znanja da će ga kod kuće podržati u svim okolnostima i da će ga voljeti bez obzira na sve.

7. Obratite pažnju na djetetove hobije. Ako ih nema, predložite aktivnost koja se temelji na njegovim interesima. Dešava se da dijete izgubi samopoštovanje ako ne uspije postići uspjeh, primjerice u sportu, jer više voli crtati, jer je kreativna osoba.

Sva su djeca različita, neka vole timske igre, a druga više individualne. Promatrajte djetetovo raspoloženje, priče o njegovim uspjesima ili neuspjesima i napravite pravi izbor upisujući dijete u klubove i sekcije.

Nemojte se voditi vlastitim željama, zapamtite da je vaše dijete zasebna osoba sa svojim ukusima, sklonostima i temperamentom.

8. I što je najvažnije, recite što volite. Ove su riječi važne za svaku osobu, a još više za djecu. Podsjetite se svaki dan da volite svoje dijete samo zato što ga imate. I da ste najsretniji roditelji, jer vam se rodio ON.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version