Psihologinja Tatyana Vinogradova objasnila je zašto se djeca svađaju: greška roditelja

Razumijevanje motiva ponašanja djece pomoći će odgovoriti na ovo pitanje.

Psihologinja Tatyana Vinogradova objasnila je zašto se djeca svađaju: greška roditelja.

Različitim načinima međusobne interakcije, uključujući svađe, tučnjave, prozivke, djeca testiraju svoje osobne granice i granice svog prijatelja, odnosno što smiju, a što ne smiju govoriti i činiti.

Naravno, to se događa nesvjesno, ali diktira sama psiha za svoje obrazovanje i razvoj.

Također, kada se djeca svađaju, pogotovo školske dobi, to je za njih opcija za prijateljstvo. Odnosno, svađa se doživljava kao opcija za prevladavanje prepreka.

djece
Fotografija: Pixabay

Kroz takve svađe testira se snaga odnosa. Dijete potvrđuje da želi ili ne želi biti prijatelj s tom osobom.

Kakvu grešku tu mogu učiniti roditelji?

Počnite se miješati. To ne dopušta da se svađa privede kraju. Do čega to može dovesti? Na to da dijete neće steći važno životno iskustvo.

Na primjer, dječak je bio ismijavan ili čak maltretiran u školi. On sam još nije zatražio pomoć, nije shvatio da mu ova vrsta veze ne odgovara i nije odlučio kako izaći iz situacije.

Ali moja majka je došla, rastjerala sve, izazvala skandal i pisala roditeljima prijestupnika svog sina. Što će se sljedeće dogoditi?

Prvo, nitko više nije prijatelj s dječakom, jer je sve odlučeno umjesto njega. Drugo, nije imao vremena shvatiti svoje iskustvo i kako na njega reagirati. Da bi dijete psihički raslo, treba doslovno primiti određeni broj udaraca.

Samo tako će graditi strategiju svog života, a ne tražiti rješenje u svijetu odraslih.

Druga je stvar ako se dijete obrati roditelju za pomoć. I u ovom slučaju trebate dati savjet, ali ne i riješiti problem iz pozicije odrasle osobe.

Ako je riječ o djeci mlađoj od sedam godina, tada najčešće preuzimaju obrasce ponašanja koji postoje u obitelji.

U dobi od tri do sedam godina to je otvoreno dijete, kada se podsvjesno odvaja od roditelja, ali društvo za njega još nema toliko veliko značenje. Prijatelji mu nisu previše važni, ali on već ima svoje mišljenje i kopira to mišljenje, kao i ponašanje svojih roditelja.

Stoga, ako otac u obitelji psuje i naziva majku pogrdnim imenima, najvjerojatnije će i dijete učiniti isto, bez obzira na to koliko mirno razgovarate s djetetom. Razgovarati s djetetom i promijeniti ga bez promjene sebe neće uspjeti.

Stoga, ako roditelje zabrinjava činjenica da se dijete često drsko, svađa s prijateljima, sudjeluje u tučnjavama, tada se treba baviti ne posljedicama, već uzrocima i motivima takvog ponašanja. Prije svega treba obratiti pozornost na odnose u obitelji.

I ni pod kojim okolnostima ne smijete otvoreno sudjelovati u dječjim sukobima. To će pomoći djetetu ne samo da stekne potrebno životno iskustvo, već i stvoriti odnos povjerenja između djeteta i roditelja.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki