Psihologinja: “Tinejdžer mora posvetiti više pažnje nego beba”

Dali si znao?

U to sam se uvjerio radeći na sudu s tinejdžerima i njihovim roditeljima u kontekstu socijalne prilagodbe – na odnosima, njihovim problemima, pružanju psihološke pomoći i podrške, uključujući i maloljetnim delinkventima.

Stručnjakinja iz mrežne publikacije BelNovosti, praktična psihologinja Elena Sidorenko, priča priču.

Adolescencija je posebno razdoblje sa svojim poteškoćama i obrascima. Osim toga, ovo je krizno razdoblje koje je vremenski najduže. Koje poteškoće nastaju kada odrasli komuniciraju s tinejdžerima? Teško se dogovaraju, sve sami znaju, svaki postupak roditelja doživljavaju kao kršenje granica – ne žele učiti, raditi zadaće, ne slušaju roditelje – postoji nedostatak povjerenja i međusobnog razumijevanje.

Tijekom svog radnog iskustva proživjela sam više od jedne tinejdžerske krize ruku pod ruku sa svojim klijentima, roditeljima tinejdžera i prijateljima. Krize njihove djece bile su različite i vrlo emotivne.

tinejdžeri
Fotografija: Pixabay

Također, i dan danas proživljavam tinejdžersku krizu zajedno sa samim tinejdžerima koji su na mojoj terapiji. Na temelju toga mogu reći da graditi odnose s djecom ne treba početi u njihovoj tinejdžerskoj krizi, jer je ovdje već prekasno, već od prve godine života vašeg djeteta.

Iznenadit ćete se, ali imate samo 10 godina da sa svojim djetetom izgradite otvoren, slobodan i zanimljiv odnos pun povjerenja. Budući da sam mnogo godina radio s tinejdžerima, jako sam se upoznao s njihovom boli. Gotovo svi tinejdžeri kažu jednu stvar: “roditelji me ne čuju, ne razumiju me.”

stručnjak

Važno je napomenuti da tinejdžerska kriza doseže dva hormonska vrhunca:

  1. 10-12 godina i 12-14 godina: djeca izgledaju mlađe od svoje dobi;
  2. 14-16 godina i 16-18 godina: djeca izgledaju svojim godinama ili starije od svojih godina

Tinejdžerska kriza znači da završava program vezivanja!

Posebno za tinejdžere organizirala sam psihološku edukacijsku grupu u kojoj se oni u krugu svojih vršnjaka osjećaju sigurno i ekološki proživljavaju jednu od najvažnijih faza svog života – tinejdžersku krizu. Zašto preporučam terapiju za adolescente u grupnom formatu?

Prvo, ovo je vrlo učinkovit format za rad s tinejdžerima. Ovo je prilika da dobijete podršku i povratnu informaciju od vršnjaka koji imaju iste ili slične probleme. Unatoč poteškoćama u komunikaciji s roditeljima i aktivnoj želji za odvajanjem (što je prvenstveno svojstveno prirodi), tijekom kriznog razdoblja tinejdžeru je potrebna odgovarajuća podrška i zaštita odraslih.

Roditelji bi pak trebali napustiti dosadašnje oblike kontrole i dati djetetu potrebnu dozu slobode i vjere u njega. Zapamtite rečenicu: “Dijete se mora pustiti kako bi se moglo vratiti kao odrasla osoba.”

I tek nakon što ovu fazu proživi i uspješno prevlada, dijete će razviti novu razinu svijesti, samopoimanja, te razviti sposobnost vrednovanja i razvijanja svojih kvaliteta i sposobnosti te rada na svojim nedostacima. Dijete će se psihički odvojiti od svojih roditelja, ali će istovremeno zadržati dobar odnos s njima. To je važan zadatak ovog razdoblja.

Kako bismo uspješno prebrodili adolescenciju i izbjegli komplikacije, mi roditelji trebamo pokazati fleksibilnost, raditi na odnosima povjerenja i na vrijeme prepoznati pravo na samostalnost, samostalan izbor i donošenje važnih odluka.

Roditelji bi trebali razumjeti što se događa s djetetom u tom razdoblju: aktivno traženje sebe, eksperimentiranje u različitim ulogama, jasna spolna polarizacija u oblicima međuljudskog ponašanja, formiranje svjetonazora, traženje svoje društvene uloge. Poznajete li odrasle koji nisu prošli kroz tinejdžerski bunt?

To sugerira da osoba nije prošla, nije preživjela tinejdžersku krizu. Ako se dijete ne pobuni “u svojim” godinama kod roditelja, bunit će se cijeli život i svugdje. Tinejdžerska kriza posljednja je pravna kriza.

Ako dijete nije prošlo krizu 3 godine, jasnije će proći krizu od 7 godina, ako nije prošlo krizu 7 godina, tada će jače proći tinejdžerska kriza. A najteža je tinejdžerska kriza za one koji nisu prošli kroz prethodne krize. Za psihu je tinejdžerska kriza prilika da se uskoči u zadnji vagon; tada će psiha kočiti uspjeh; postoji velika vjerojatnost da do 30. godine osoba neće odlučiti tko je i kako sebe vidi u ovome svijet. Sve to govori o neproživljenoj tinejdžerskoj krizi.

Adolescencija je vaša druga mladost, provedite kvalitetno vrijeme sa svojom djecom na odrastao način bez razgovora o školi, životu i poslu. Komunicirajte sa svojom djecom iz “Ja-poruka”, vodite računa o njihovim interesima, željama i potrebama, nemojte u svojoj djeci ostvarivati ​​svoje puste snove. Oni su ODVOJENI, oni su DRUGI, oni NISU VI!

Uspjet ćeš! Vi ste najbolji roditelji za svoju djecu!

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki