Zagreba Lajfhaki

Psihologinja Yulia Bija rekla je kako odgajati neovisnu djecu

Da bi se vaše dijete osamostalilo, prije svega ga morate podržavati od rođenja i dati mu razumijevanje da ste uvijek tu.

Psihologinja Yulia Bija rekla je kako odgajati neovisnu djecu.

Za dijete je majka nadomjestak i personifikacija cijelog Univerzuma. Ako je mama uvijek tu, ako je mama stalno podrška, ako mama stalno govori: “Ti si najbolji. Možeš ti to podnijeti. Vjerujem u tebe”, za dijete je to personifikacija činjenice da mu cijeli Svemir govori o tome.

I što više mama i tata daju podršku i pohvale, to će dijete biti sigurnije da će doista uspjeti, a i samostalnije.

Fotografija: Pixabay

Osim toga, vrlo je važno od rođenja dijete smatrati odraslom i neovisnom osobom. Koliko god čudno zvučalo, ali smatrajući dijete bespomoćnim i malim, povećavamo njegovu nesamostalnost.

Ako uistinu vjerujemo da dijete može samostalno odlučiti je li gladno ili ne, je li mu hladno ili vruće, tada mu dajemo odgovornost za svoje ponašanje.

I što mu prije počnemo polako puštati da osjeti svoju samostalnost i odgovornost (naravno, sve to u primjerenoj dobi iu primjerenim okvirima), dijete postaje samostalnije.

Sukladno tome, ako sa 4 godine dijete još uvijek hranimo na žličicu, sa 5 godina još uvijek peremo dijete i ne dopuštamo mu da se samo opere, sa 7 godina ga još uvijek oblačimo, onda se ovim radnjama navikavamo dijete na nesamostalnost.

Vrlo je važno voditi računa o tome da nam djetetova nesamostalnost često ide od velike koristi, jer pokazujući djetetu njegovu nesamostalnost i uvjeravajući se da je dijete još malo i neinteligentno, činimo se superiornijima od njega. .

Osjećamo se pametnije od njega, osjećamo da imamo moć nad njim. A mnogi roditelji, uživajući u toj moći, stvaraju kod svoje djece nedostatak samostalnosti. A onda i sami postaju ogorčeni.

Exit mobile version