Zagreba Lajfhaki

Psihologinja Yulia Vatutina objasnila je zašto dijete ne želi učiti

Većina djece ne voli učiti.

Vrlo je rijetko kada dijete bude privučeno svojim predavanjima, ide u školu sa zadovoljstvom i ostaje budno do kasno čitajući udžbenike.

Psihologinja Yulia Vatutina objasnila je zašto dijete ne želi učiti.

Stoga, prvo što ne treba učiniti je paničariti. Ako vaše dijete ne želi učiti, to znači da je jednostavno jedno od onih 90% djece koja uče samo zato što im je tako rečeno i zato što je “to ispravno”.

Fotografija: Pixabay

Mnogo je razloga zašto dijete možda ne pokazuje interes za učenje. Evo nekoliko mogućih objašnjenja.

  1. Nedostatak motivacije. Dijete možda ne vidi vrijednost obrazovanja ili ne razumije dobrobiti koje mu obrazovanje može donijeti.
    Nedostatak motivacije može biti uzrokovan negativnim iskustvima u školi ili nedostatkom podrške roditelja i učitelja, kao i činjenicom da roditelji nisu mogli jasno objasniti ciljeve obrazovnog procesa.
  2. Neadekvatan nastavni plan i program. Dijete može smatrati da gradivo za učenje nije zanimljivo ili ne zadovoljava njegove individualne potrebe i sposobnosti.
    Neka djeca preferiraju više praktičnog učenja ili alternativne oblike obrazovanja.
  3. Problemi socijalne prirode. Dijete može imati poteškoća u komunikaciji s kolegama iz razreda ili učiteljima, može biti izloženo maltretiranju ili imati negativan stav prema školi kao takvoj. To može dovesti do nevoljkosti učenja i smanjene motivacije.
  4. Fizički ili emocionalni problemi. Ako dijete ima psihičkih problema, koji se izražavaju u povećanom umoru i stalnom stresu, njegov interes za učenje može se smanjiti. Manifestacije depresije, tjeskobe ili problema sa samopoštovanjem negativno utječu na njegovu želju za učenjem.
  5. Nedostatak podrške. Dijete možda neće dobiti dovoljno podrške od roditelja, učitelja ili drugih odraslih čije mu je mišljenje važno.
    Nedostatak podrške i uključenosti u obrazovni proces može dovesti do smanjene motivacije i interesa za učenje.

Važno je razumjeti da je svako dijete jedinstveno i da razlozi njegove nevoljkosti za učenje mogu biti različiti. Važno ih je na vrijeme uočiti i djelovati.

Što učiniti ako vaše dijete ne želi učiti

Gotovo je nemoguće prisiliti dijete da uči. Pritisak će imati samo kratkoročni učinak, a dugoročno će samo pogoršati problem.

Stoga psiholozi savjetuju dublje pristupe. Evo nekoliko opcija koje bi mogle pomoći.

  1. Uspostavite otvorenu komunikaciju. Razgovarajte s djetetom o njegovim osjećajima i motivaciji za učenje. Pažljivo ga saslušajte, saznajte ima li problema ili poteškoća koje bi mogle biti razlogom njegove nevoljkosti za učenje.
  2. Stvorite prikladno okruženje za učenje. Osigurajte mirno i udobno mjesto za učenje. Pobrinite se da vaše dijete ima sve potrebne materijale i resurse za uspješno obavljanje svojih zadataka učenja.
  3. Postavite raspored (u dogovoru s djetetom). Zakažite određeno vrijeme za učenje i držite se tog rasporeda. Redovitost će pomoći djetetu da se navikne na proces učenja.
  4. Ostanite motivirani. Pomozite svom djetetu da shvati kako učenje može biti korisno i značajno za njegovu ili njezinu budućnost. Recite mu što može postići obrazovanjem. Izgradite pozitivan dnevni red. Umjesto banalnog “ako loše učiš, postat ćeš domar”, bolje je pokazati djetetu biografije ljudi koji ga mogu inspirirati.
  5. Mijenjajte svoje metode podučavanja. Koristite interaktivne metode, igre, praktične aktivnosti ili tehnologiju. Pokušajte prilagoditi materijale kako bi odgovarali interesima i potrebama vašeg djeteta.
  6. Surađujte s učiteljima. Za savjet se obratite svojim učiteljima ili školskom savjetniku. Podijelite svoje brige s njima kako biste zajedno pronašli najbolje rješenje.
  7. Obratite se stručnjaku. Ako ništa od navedenog ne pomaže i vaši problemi s učenjem se nastave ili pogoršaju, razmislite o tome da kontaktirate psihologa ili stručnjaka za obrazovanje radi daljnje dijagnoze i pomoći.

Za izgradnju pravog odnosa između vašeg djeteta i njegovog učenja trebat će vremena i strpljenja. Budite spremni eksperimentirati s različitim pristupima i pružiti stalnu podršku.

Exit mobile version