Psihologinja Yulia Vatutina rekla je kako pomoći djetetu da se nosi sa stresom

Stres je neizbježan dio svačijeg života, pa tako i djece.

No, za razliku od odraslih, djeca se ne znaju uvijek nositi sa stresom. Zbog toga je važno pomoći djetetu da nauči upravljati svojim emocijama i iskustvima.

U ovom članku, psiholog-psihoterapeut i trener Yulia Vatutina će vam reći kako pomoći vašem djetetu da se nosi sa stresom.

Uzroci stresa kod djece

Stres kod djece može se pojaviti iz raznih razloga:

medvjedić
Fotografija: Pixabay
  1. Školski problemi – na primjer, teško gradivo ili sukobi s kolegama iz razreda.
  2. Obiteljski problemi – na primjer, razvod roditelja ili sukobi unutar obitelji.
  3. Zdravlje – na primjer, bolest ili ozljeda, kao i veliko opterećenje na poslu.
  4. Nove situacije – na primjer, preseljenje ili posjet novom mjestu.
  5. Gubitak voljene osobe.

Važno je zapamtiti da dijete nije uvijek spremno podijeliti svoja emocionalna iskustva sa svojim roditeljima ili rodbinom.

Stoga su u obiteljima česte situacije kada odrasli jednostavno ne razumiju da dijete doživljava stres. Razgovarajte s njim češće, pokušajte se više udubiti u život i probleme svog djeteta

Također obratite pozornost na ponašanje – postoje specifični znakovi koji će vam reći o stresu.

Kako prepoznati je li vaše dijete pod stresom

Dijete možda ne zna opisati svoje emocije i iskustva, pa nije uvijek lako razumjeti da doživljava stres. Evo nekoliko znakova na koje treba obratiti pozornost:

  1. Promjene u ponašanju – na primjer, dijete može postati razdražljivije ili, obrnuto, povučeno.
  2. Promjene u apetitu – dijete može prestati jesti ili, obrnuto, početi jesti više.
  3. Problemi sa spavanjem – dijete se može početi buditi noću ili imati česte noćne more.
  4. Fizički simptomi – kao što su glavobolja ili bol u trbuhu.

Ako sumnjate da je vaša beba pod stresom i postoje znakovi koji to upućuju, ni u kojem slučaju nemojte vršiti pritisak na nju. Upamtite da on treba vašu podršku i pažnju.

Pokušajte se približiti svom djetetu i pružiti mu svu moguću pomoć kako bi se lakše nosilo sa stresom.

Kako pomoći djetetu da se nosi sa stresom

1. Razgovarajte sa svojim djetetom. Pitajte dijete što ga muči i kako mu možete pomoći. Dajte mu do znanja da ste ga spremni saslušati i podržati u svakoj situaciji.

2. Stvorite dnevnu rutinu. Dijete mora znati što mu se događa u životu i što može očekivati ​​od svakog dana. Stvaranje dnevne rutine pomoći će mu da se osjeća samopouzdanije i kontrolira svoje emocije.

3. Pomozite djetetu da se opusti. Opuštanje je važan element upravljanja stresom. Pokušajte naučiti svoje dijete tehnikama opuštanja, poput dubokog disanja ili joge.

4. Provodite vrijeme zajedno. Zajedničko provođenje vremena pomoći će jačanju veze između vas i vašeg djeteta i dati mu priliku da izrazi svoje emocije.

5. Pronađite odgovarajuću aktivnost. Pomozite svom djetetu pronaći aktivnosti u kojima uživa i koje će mu pomoći da se nosi sa stresom. To može biti bavljenje sportom, kreativne aktivnosti ili čitanje knjiga.

6. Potražite pomoć stručnjaka. Ako stres kod djeteta postane prejak ili predugo traje, potražite pomoć psihologa ili pedijatra.

7. Radite posebne vježbe opuštanja. Vježbe opuštanja mogu pomoći vašem djetetu da se nosi sa stresom i smanje napetost u tijelu.

Na primjer, možete isprobati sljedeće vježbe:

  • Duboko disanje: Neka vaše dijete mirno sjedi ili leži i polako udahne kroz nos, zadržavajući dah nekoliko sekundi, a zatim polako izdahne kroz usta. Ponovite nekoliko puta.
  • Progresivno opuštanje mišića: Zamolite dijete da prvo napne, a zatim opusti svaku mišićnu skupinu u tijelu, počevši od nogu do lica.
  • Vizualizacija: Zamolite svoje dijete da zamisli mirno mjesto, poput šume ili plaže, i zamisli sebe tamo, osjećajući se mirno i spokojno.

Ove vježbe možete raditi s djetetom ili ih možete naučiti samostalno. Pomoći će mu da se nosi sa stresom i smanji napetost u tijelu.

Zaključno, zapamtite da je pomaganje djetetu da se nosi sa stresom važan zadatak svakog roditelja.

Nađite vremena za komunikaciju s djetetom, osmislite dnevnu rutinu, naučite ga tehnikama opuštanja i odaberite odgovarajuće aktivnosti. To će pomoći djetetu da postane sigurnije i kontrolira svoje emocije u svakoj situaciji.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki