Zagreba Lajfhaki

Što je samopoštovanje i kako ono utječe na formiranje čovjekove osobnosti?

Samopoštovanje kao važna sastavnica osobnog i psihičkog zdravlja počinje se formirati od najranijeg djetinjstva. Predstavlja ukupnu percepciju i procjenu vlastite vrijednosti i vrijednosti.

To je shvaćanje koje djeca i adolescenti imaju o sebi, o tome koliko su sposobni, vrijedni ljubavi i poštovanja. To dodatno utječe na formiranje samopouzdanja!

Samopoštovanje je usko povezano s konceptom vlastite vrijednosti. Vlastita vrijednost je vjera u svoje sposobnosti i vrijednost. Vjerujući u sebe, dijete teži rastu, učenju i samousavršavanju. S pozitivnim samopouzdanjem neuspjehe doživljava kao privremene poteškoće, unatoč njima nastavlja ići naprijed, kaže Reliv-terapeut, transpersonalni psiholog Nadežda Narutovich.

Samopoštovanje se formira u procesu interakcije s drugima, prvenstveno s roditeljima. Imaju ključnu ulogu u formiranju samopoštovanja kod djece i adolescenata. Sa stajališta transakcijske analize, koju je razvio Eric Berne, interakcija između roditelja i djece može se podijeliti na tri stanja “ja”: roditelj, odrasli i dijete.

Fotografija: Pixabay

Roditelji kao prvi i glavni “igrači” utječu na to kakva će biti stanja “ja” i kako će se formirati samopoštovanje djece. Negativne i kritičke roditeljske povratne informacije mogu doprinijeti razvoju negativnog samopoštovanja, dok pozitivne povratne informacije i podrška doprinose razvoju zdravog samopoštovanja.

Načini razvijanja zdravog samopoštovanja kod djece i tinejdžera

Važnu ulogu u razvoju zdravog samopoštovanja ima stvaranje okruženja u kojem djeca mogu razvijati i ostvariti svoje potencijale. Evo nekoliko tehnika i praksi koje mogu pomoći u ovom procesu.

  1. Emocionalna komunikacija. Otvorena, podržavajuća komunikacija s vašim djetetom omogućuje mu da osjeti da je njegovo mišljenje važno i da njegove osjećaje primjećuju oni koji su mu bliski. To pomaže u izgradnji samopouzdanja.
  2. Pozitivna ocjena. Podrška i ohrabrenje smatraju se važnim elementima roditeljstva. Roditelji bi se trebali usredotočiti na trud i postignuća svoje djece, a ne samo na njihove pogreške.
  3. Modeliranje zdravog samopoštovanja. Roditelji, iskazujući povjerenje u sebe i vlastitu vrijednost, mogu postati primjer svojoj djeci. Ovaj obrazac pomoći će djeci da razviju pozitivno samopoštovanje.
  4. Poštivanje individualnosti. Važno je uzeti u obzir individualne karakteristike svakog djeteta i omogućiti mu da se razvija u skladu s vlastitim interesima i sklonostima. Ne zahtijevajte previše od djeteta, uskladite svoje vještine i potrebe.
  5. U redu je činiti greške. Važno je naučiti svoje dijete da na neuspjeh gleda kao na priliku za učenje i rast, a ne kao na dokaz inferiornosti.
  6. NLP i coaching. Neurolingvističko programiranje (NLP) i tehnike treniranja mogu pomoći u razvoju samopouzdanja i jačanju samopoštovanja kod djece i adolescenata. Ove metode obraćaju pozornost na unutarnja uvjerenja i pomažu ih reprogramirati u pozitivnom smjeru. Želio bih ponuditi jednu vrlo jednostavnu i učinkovitu tehniku. “Dnevnik uspjeha”. Pomozite svom djetetu da započne dnevnik u koji će svake večeri samostalno pisati 7-10 točaka o tome za što se danas hvali. Pomozite svom djetetu da analizira svoje bilješke.

Raspravite zajedno što ovaj uspjeh pokazuje o vama. Potaknite ga da svoje kvalitete i sposobnosti promatra kroz leću ovih postignuća.
Važno je napomenuti da pogreška roditelja nije samo pretjerana strogost, već i suprotno: pokušaj “ugoditi” svojoj djeci.

To može dovesti do razvoja nezdravog samopoštovanja, gdje se dijete osjeća vrijednim samo kada ispuni očekivanja roditelja. U ovom slučaju čak i uspjesi mogu ostaviti prazninu, budući da se ne temelje na vlastitim naporima i težnjama.

Odgoj djece sa zdravim samopoštovanjem je ravnoteža između podrške, pozitivne povratne informacije i stvaranja uvjeta za samostalan rast i razvoj.

Razumijevanje načina na koji roditelji utječu na formiranje samopoštovanja i učenje korištenja tehnika koje potiču njegov razvoj pomoći će djeci da postanu samopouzdane i uspješne odrasle osobe.

Exit mobile version