Zagreba Lajfhaki

Što majka treba učiniti kako bi njezino dijete bilo dobro odgojeno?

Sve majke sanjaju o lijepo odgojenom, uspješnom, zdravom i sretnom djetetu.

Irina Pronina, trenerica za roditelje i tinejdžere, rekla je kako odgajati dijete.

I postavlja se pitanje kako odgojiti takvo dijete? Što majka treba učiniti kako bi njezino dijete bilo dobro odgojeno?

Prije svega, morate shvatiti da bez obzira što majka radi, dijete će odrasti vrlo slično roditeljima u ponašanju, navikama, uvjerenjima i vrijednostima.

Jer u razdoblju do 7. godine dijete poput spužve upija sve što zapazi u obitelji i svojoj okolini. A do dobi od 7 godina već je formirao obrasce ponašanja i reakcije na okolne podražaje.

Fotografija: Pixabay

Najvažnije je zapamtiti da će vaše dijete slijediti vaš primjer u svemu – iu dobru iu zlu. A ako želite kod djeteta njegovati bilo koju kvalitetu, onda prije svega morate procijeniti koliko je ta kvaliteta kod vas razvijena.

Da bi u dijete usadila velikodušnost, majka mora biti velikodušnija. Na primjer, donesite djetetu čašu vode kada je nečim zauzeto.

Ako majka ima malo vremena za svoju obitelj, a strastveno radi ono što voli, to će koristiti djetetu jer će naučiti da je težnja za svojim snom dobra. Ako se majka stalno žrtvuje, onda to nije baš dobar primjer za nasljedovanje.

Također je važno shvatiti da veliku ulogu igra vjera roditelja u dijete. Ako majka ili otac smatraju svoje dijete osrednjim, netalentiranim, onda djetetu neće preostati ništa drugo nego to dokazati. Jer djeca ne mogu odoljeti očekivanjima svojih roditelja.

Ako, naprotiv, majka vjeruje da će dijete postići mnogo u životu i tretira ga kao sposobnog, čak i ako ne pokazuje uvijek neke posebne kvalitete, onda je takvo dijete osuđeno na uspjeh.

Najvažnije u interakciji između roditelja i djeteta je stvoriti za dijete atmosferu ljubavi, brige, privrženosti i razumijevanja. Samo u tom slučaju djeca razvijaju osjećaj potpune sigurnosti i stvaraju najpovoljnije okruženje za razvoj.

Slijedeći ovo pravilo, roditelji trebaju dopustiti svojoj djeci da griješe, istražuju svijet i iz grešaka izvlače zaključke. Pritom je važno zadržati fokus na djetetovim postignućima, a ne na neuspjesima. Svi komentari ne bi trebali biti izrečeni s prijekorom, već u općem ozračju odobravanja.

Općenito pravilo je da nakon što jednom ispravite svoje dijete, trebate mu tri puta priznati da je nešto dobro napravilo. To će djetetu uliti osjećaj samopouzdanja i samopoštovanja.

Istraživači su zaključili da za razvoj djeteta nije toliko važna inteligencija i kvalifikacije odraslih, koliko topao, pažljiv, zainteresiran stav – bliska emocionalna povezanost. I tu vezu ne treba prekidati kaznama i prijetnjama.

Događa se, naravno, da se majka umori, jer djeca zahtijevaju stalnu pažnju. I tada majka može pomisliti da dijete maltretira ili da je njegovo ponašanje namjerna radnja.

Važno je obratiti pozornost na pojavu ovog osjećaja. Ovo je takav znak prijelaza u neadekvatno roditeljsko stanje – čim nam se učini da je “on to učinio namjerno”, to je signal da nam je potrebna stanka. Roditelji se trebaju odmoriti i obnoviti resurse.

Komunikacija s djetetom je interakcija u kojoj majka i dijete utječu jedno na drugo i uz pravilno razumijevanje razvijaju jedno drugo. Ako nešto u ponašanju djeteta majku čini nervoznom, to je znak da treba poraditi na sebi u tom smjeru.

Djeca nam uvijek pokazuju naše najdublje probleme.

A ako roditelji budu pažljiviji prema svojoj djeci, uočavaju i ispravno dešifriraju njihove poruke, tada će postati očito da djeca imaju ogromnu moć i da su sposobna učiniti nas boljima.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version