Zagreba Lajfhaki

Što stvara želju za slatkim kod djece: neočekivani odgovor

Slatkiši su štetni. Svaki takav okus daje čovjeku hormon sreće na podsvjesnoj razini.

Ali to povećava rizik od dijabetesa, problema sa zubima i imunitetom, kao i hiperaktivnosti.

Ali što učiniti ako dijete ne može bez takvih proizvoda?

Ovdje je važno uzeti u obzir dob i psihološke karakteristike, detaljnije je za Gazeta.Ru rekla nutricionistica Daria Korableva.

Fotografija: © Belnovosti

Napomenula je da je djetetu potrebno jednostavnim jezikom objasniti štetu šećera. Treba ga postupno smanjivati. No govoriti o sebi ili ljepoti kada se govori o hrani nikako nije dopušteno, kako se kod djeteta ne bi izazvale nezdrave asocijacije koje u konačnici mogu dovesti do bulimije ili anoreksije.

Osim toga, trebate organizirati slobodno vrijeme za djecu. Najčešće se slatkiša sjete iz dosade ili nedostatka emocija. Ne dopustite da vam bude dosadno za vrijeme ručka. Stoga se ploča mora pravilno oblikovati. 60% je ono što dijete voli, 10% je nešto novo, 30% je ono što beba može odbiti jesti.

Korableva je u razgovoru s novinarima primijetila da djeca najčešće razvijaju prehrambene navike u dobi od 3-5 godina. Stoga je važno s djetetom razgovarati o hrani i objasniti mu razliku između prerađene i prirodne hrane. Moramo nastaviti razgovor s mlađim učenicima.

Liječnica je dodala kako je važno primjerom pokazati da se slatkiši mogu lako odreći. Na stolu može biti više voća i povrća, ali deserti se ne smiju izlagati.

“Ako je na stolu izbor povrća i voća, dijete će birati između njih, ali ako su na stolu i slatkiši, ishod će biti očit”, rekla je nutricionistica.

Exit mobile version