Zagreba Lajfhaki

Što učiniti ako je vaše dijete previše sramežljivo: savjet za roditelje

Često se na igralištu može primijetiti sljedeća slika: djeca se igraju zajedno, ali jedno dijete je sa strane.

Gleda ili samo stoji, ne znajući što bi sam sa sobom. Kada mu druga djeca priđu, on se boji ili se ponaša agresivno.

Nije da se dijete ne želi igrati u društvu. Jednostavno ne razumije kako se treba ponašati. A često se to događa zbog niskog samopoštovanja.

Roditelji možda ne razumiju kako njihove riječi utječu na njihovu djecu. Ponekad je dovoljno jednom reći da se nitko neće htjeti družiti s tako nestašnim djetetom i dijete će to zapamtiti.

Bezuvjetno vjeruje odraslima i odlučuje da je stvarno loš. A roditelji uopće nisu željeli zlo. Jednostavno su pokušavali djetetu prenijeti norme ponašanja. Ali ono što je rečeno ne može se vratiti, a sada se dijete boji komunicirati s drugima.

Fotografija: Pixabay

Uostalom, ionako ne bi htjeli biti prijatelji s njim, pa zašto pokušavati? Na svu sreću, posljedice neoprezno izgovorenih riječi mogu se popraviti, kažu psiholozi.

Kako pomoći djetetu da prevlada sramežljivost?

Roditelji mogu biti prvi koji će primijetiti bebino abnormalno stezanje. Oni su ti koji bi mu trebali pomoći da se opusti. Prvo morate pokušati otkriti razlog zašto odbija opću igru.

Možda ga je neko od djece uvrijedilo, ali beba se boji to priznati. U tom slučaju preporučljivo je djelovati zajedno s roditeljima počinitelja. Pod utjecajem odraslih sukob će se brže riješiti. Uostalom, djeca još uvijek jednostavno ne razumiju kako se pomiriti, i sami pate od toga.

Ako ne možete natjerati dijete da progovori, možete se obratiti za pomoć bajkama i igrama. Odglumivši scenu s omiljenim likovima, beba će moći pokazati što je brine. Možda jednostavno ne zna komunicirati s drugom djecom.

To ukazuje na kašnjenje u razvoju. Ovo dijete treba pomoć. Pomoću istih igračaka roditelji mu mogu pokazati kako upoznati drugu djecu i ponuditi prijateljstvo.

Sramežljivost koja proizlazi iz niskog samopoštovanja ne očituje se samo u strahu od druge djece. Takvo dijete stalno sumnja u svoje postupke. Traži odobravanje, ali se jako boji kritike.

Ako ga se grdi, odmah počinje plakati. Može trčati i skrivati ​​se, tražiti podršku od drugih odraslih osoba. Takva beba treba puno pažnje i njege. Roditelji mu trebaju pomoći, podržati ga i biti strpljivi. Morat ćete se jako potruditi da dijete počne osjećati samopouzdanje. Ljubav njegovih roditelja bit će mu glavni oslonac.

U kojim slučajevima se trebate obratiti stručnjacima?

Ponekad je problem puno dublji od nemarno izgovorenih riječi. Ako su pokušaji da se sprijateljite s drugom djecom neuspješni, možda će biti potrebna stručna pomoć. Uzrok ovakvog ponašanja mogu biti urođeni mentalni poremećaji.

Ako se na vrijeme obratite liječniku, oni se mogu ispraviti. I beba će se normalno razvijati, prevladavajući svoju sramežljivost.

Glavni psihološki uzrok atipičnog ponašanja su poremećaji iz autističnog spektra. Manifestiraju se tipičnim simptomima:

• dijete voli većinu vremena provoditi samo;

• nije zainteresiran za igračke, ili se njima igra drugačije od druge djece;

• jako vezan za stvari, reagira neprikladnom agresijom na pokušaje da ih oduzme;

• često se čini da ispada iz stvarnosti, uronjen u sebe;

• da se smiri, ponavlja monotone radnje: zamahuje nogom, plješće rukama;

• strahovito reagira na jaka svjetla i glasne zvukove;

• lako pamti riječi, ali izgleda lijeno za razgovor, radije se objašnjava gestama.

Ako se jedan ili čak više simptoma počne pojavljivati ​​kod bebe, trebate ga pokazati psihologu i dječjem psihijatru što je prije moguće.

Prava terapija pomoći će vašem djetetu da bolje razumije svoje potrebe i očekivanja drugih ljudi. Naučit će komunicirati s drugom djecom i neće se osjećati usamljeno.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version