Zagreba Lajfhaki

Što učiniti ako postoji ljubomora između djece

Pojava drugog djeteta u obitelji obično je popraćena radošću i roditelja i najstarijeg sina ili kćeri. Često inicijativa za pojavu mlađeg brata ili sestre dolazi od djece.

Majke vjeruju da će stariji sigurno pomoći u brizi za bebu, a da će djeca postati bliski prijatelji.

U isto vrijeme djeca zamišljaju kako će pronaći partnera u bilo kojim igrama i pothvatima.

Ali u stvarnosti se često sve pokaže potpuno drugačijim: starija djeca počinju biti ljubomorna, što svakako negativno utječe na uobičajeni način života svakog člana obitelji, a kasnije i mlađe dijete može početi osjećati iste osjećaje, jer te stvari što je starijem dopušteno, njemu je zabranjeno.

Što učiniti u takvim slučajevima?

Fotografija: © Belnovosti

Pogreške koje izazivaju ljubomoru

Mnoge majke i očevi koji su se suočili s ljubomorom jednog djeteta prema drugom trude se svakome posvetiti podjednaku pozornost, a ta je logika sasvim razumljiva. Ali upravo je to uobičajena pogreška.

Naravno, tek rođena beba zahtijeva puno pažnje, ali važno je ne zaboraviti u isto vrijeme pokazati brigu starijem, koji je pod stresom zbog trenutnih okolnosti, i malo je vjerojatno da će moći nositi se s tim sam. Za najmlađe dijete ova situacija je uobičajena, jer nikada nije živjelo drugačije.

Nema potrebe dijeliti svoju pažnju na pola, ona treba biti proporcionalna potrebama djeteta. U teškim okolnostima, bolje je okružiti starije dijete pažnjom i brigom, jer ono doživljava tjeskobu zbog situacije koja može utjecati i traumatizirati djetetovu psihu.

Još jednu popularnu pogrešku čine oni roditelji koji odgovornost, a s njom i odgovornosti, prebacuju na starije dijete. Naravno, s obzirom na to da je stariji, zna puno sam napraviti i može pomoći. Ali to ne bi trebao biti dio njegovih strogih dužnosti.

Briga o bebi, kao i njeno rođenje, isključivo su odgovornost roditelja. Starije dijete je još uvijek dijete – želi hodati, igrati se i gledati crtiće.

Stoga bi briga o mlađem bratu ili sestri trebala biti radost. Bolje je pokušati starca naviknuti na proces njege u obliku igre. Ali ako ga prisilite da to učini silom, predstavljajući frazu “Ti si najstariji!” kao jedini argument, možete napraviti veliku pogrešku i dugo vremena izgubiti tople odnose između djece.

Nema ništa čudno u ljubomori

Unutarnji svijet djeteta svakako uključuje takvu komponentu kao što je ljubomora, pa je besmisleno boriti se protiv nje. U tome nema ničeg dobrog ili lošeg, ovo je norma, jedna od faza razvoja osobnosti, koja će, najvjerojatnije, proći s godinama.

Situacije dječje ljubomore nalaze se posvuda. Glavno je ne zaboraviti da to nije manifestacija dječje mržnje jedni prema drugima, kako se ponekad čini izvana, već jednostavno dječja reakcija na ponašanje roditelja i promjene u životu obitelji.

S dječjom ljubomorom možete se nositi ako zadovoljite njegovu potrebu za brigom i pažnjom.

Kako smanjiti pojavu ljubomore

Sasvim je moguće utjecati na djetetovu ljubomoru. Kako biste smanjili ovaj destruktivni osjećaj, možete koristiti sljedeće metode:

  • pokušajte ne mijenjati stil života koji je starije dijete izvorno imalo;
  • pokušajte naučiti dijete da otvoreno razgovara o osjećajima i iskustvima, a ne da predbacuje dječjim emocijama;
  • dijete će cijeniti čak i jednostavne riječi da ga roditelji vole i savršeno razumiju kakve emocije može doživjeti.

Neke majke i očevi, shvativši da ne posvećuju dovoljno vremena svom starijem djetetu, pokušavaju ga na sve načine umiriti i razmaziti. Ali to će samo pogoršati situaciju. Važno je da dijete osjeća toplinu, ljubav i brigu.

Tada će u obitelji vladati sklad i razumijevanje.

Exit mobile version