Zagreba Lajfhaki

Strah ovisi o dobi: dječje fobije i načini njihovog otklanjanja

Doživljaj dječjih strahova svojstven je djetetu već u prvoj godini rođenja. Glavni životni cilj takve djece je preživljavanje i samoodržanje u za njih novom okruženju, kažu psiholozi.

Boje se svega: odvajanja od majke, stranaca, nepoznatih predmeta.

Djeca od 1 do 3 godine

U tom razdoblju prethodnim strahovima pridodaju se strah da će ostati sam i strah od mraka, sve do pojave noćnih mora kod djeteta i želje da spava na svjetlu.

Djeca od 3 do 5 godina

U ovoj dobi se boje likova iz crtića, poistovjećuju ih s ljudima. Još uvijek se boje samoće i tame.

Djeca od 5 do 7 godina

Ovo doba karakterizira pojava straha od bilo kakvih prirodnih katastrofa (požara, poplava) i napada životinja.

Fotografija: Pixabay

Klinac je zabrinut da se nitko od njegovih najmilijih ne razboli ili umre. Boji se ako mu jedan od roditelja nije u blizini. Djeca se također boje roditeljske kazne i jako su zabrinuta.

Djeca od 7 do 11 godina

Polaskom u školu prirodne strahove zamjenjuju socijalni strahovi, primjerice, loša ocjena.

Dijete između 7 i 11 godina razvija strah od pogrešaka i neispunjavanja očekivanja učitelja. Može čak razviti “školsku fobiju”, u kojoj dijete odbija pohađati školu.

Djeca od 10 do 16 godina

Ovo razdoblje karakterizira odrastanje djeteta. Svi njihovi stari strahovi nestaju. U adolescenciji im je komunikacija s vršnjacima na prvom mjestu.

Imaju nove strahove – strah da “ne budu ono što jesu”, usamljenost, promjene u izgledu.

Savjeti za prevladavanje dječjih strahova

Tijekom trudnoće nemojte stvarati konfliktne situacije, jedite racionalno, radite gimnastiku i nemojte biti nervozni. To će pomoći i vama i vašem djetetu.

Od najranije dobi vodite računa o svestranom razvoju svog djeteta, uključite ga u izvedive aktivnosti. Ne dopustite da se vaša beba boji.

Nikada ne govorite djetetu da je netko bolji od njega. Pohvalite ga i ohrabrite za njegovu marljivost.

Ne možete plašiti dijete vukovima, čudovištima i drugim horor pričama koje izazivaju paniku kod djeteta i dovode do razvoja anksioznosti. Naučite svoje dijete analizirati događaje i samostalno donositi zaključke o svojim postupcima.

Trebate voljeti svoje dijete i pokazivati ​​mu znakove pažnje. Obiteljska mikroklima trebala bi pridonijeti ispoljavanju djetetovih postignuća. Važno mu je da se osjeća ravnopravnim sa svim članovima obitelji i da ima svoje kućanske obveze za koje je odgovoran.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version