Zagreba Lajfhaki

Stručnjakinja Olga Nesterenko rekla je kako ne ići predaleko sa strogim pravilima i ne staviti dijete na vrat

Kako reći ne djetetu.

Olga Nesterenko, stručnjakinja za psihologiju u internetskoj publikaciji Belnovosti, rekla je kako ne ići predaleko sa strogim pravilima i ne stavljati dijete na vrat.

Svaki roditelj zna da je odgoj djece nemoguć bez riječi “ne”. Ali kako ne pretjerati sa zabranama i pomoći djetetu da izraste u zdravu i emocionalno uravnoteženu osobu.

Prvo objasnite svaku svoju zabranu. Umjesto: “Zato što sam ja tako rekao,” recite: “Ne, iz tog i tog razloga.”

Djetetu od devet mjeseci možete objasniti da ne smijete čupati kosu jer boli, izraziti odgovarajuće emocije i maknuti djetetovu ruku s kose.

Fotografija: Pixabay

Beba eksperimentira, ispituje granice dopuštenog, a roditelji ih postavljaju od djetinjstva.

Objasnite djetetu bilo koje dobi zašto se to ne može učiniti, navodeći dobre razloge i pokazujući kako se to može/treba učiniti: “Sada ne smiješ jesti čokoladu jer te boli trbuh, sjećaš se?”, “Ne smiješ uzeti mače za rep jer boli, moraš ovako peglati”, “Ne možeš trčati sa škarama jer je opasno, vidi kako su oštre.”

Pokušajte ne reći jednostavno “ne”, već dati upozoravajuću karakterizaciju zabrane: vruće, visoko, opasno, bolno i tako dalje.

Kako biste smanjili svoje “ne treba”, maknite zabranjene stvari iz djetetove razine očiju i ne izazivajte djetetovu znatiželju nepotrebnim stvarima (slatkiši na stolu, oštri i opasni predmeti, dokumenti, ključevi na niskim policama).

Drugo važno pravilo je da budete čvrsti u svojoj odluci i ne poništavajte zabranu. Ako jednom odustanete, dijete će shvatiti da se vaše “ne” može osporiti i to će postići na bilo koji način, na primjer, suzama i histerijom.

Vaš zadatak je mirno objasniti razlog odbijanja i ponuditi alternativu. Budite emocionalno neutralni. Nemojte povisivati ​​ton, inače će se dijete više uplašiti nego što će shvatiti razlog zabrane i nemojte se nasmiješiti, pretvarajući “ne” u nešto neozbiljno.

Kada se dijete ne smiri, najbolji način da mu odvučete pažnju je drugim zanimljivim predmetom ili aktivnošću.

Recite da vam je jasno kako želite gledati još crtića, ali kasno je i možete ih uključiti sutra: „Pauzirajmo i nastavimo ujutro na istom mjestu, ali sad ću ti pročitati zanimljivu knjigu, izaberi koji.”

Održite obećanje koje ste dali svojoj djeci. Ako ste rekli da ćete sutra ići na ljuljačku jer je danas prekasno, onda sutradan svakako idite jahati. Ne potkopavajte svoj kredibilitet.

Djeca obično jako dobro pamte što su im obećali, stoga nemojte govoriti nešto što ne možete ispuniti. Štoviše, sjetite se obećanja koja ste dali ako se zabrana prekrši.

Nakon što ste upozorili da ćete oduzeti telefon na tri dana ako dijete vrijeme provodi na internetu umjesto zadaće, ispunite svoje obećanje kako bi sljedeći put razmislilo o posljedicama kršenja ugovora.

Budite jedinstveni u obitelji u rješavanju pitanja zabrana; ako tata kaže “ne”, mama ne bi trebala odgovoriti s “da”. U suprotnom, dijete može zaključiti da ga jedan roditelj voli, jer mu sve dopušta i stoga je dobar, a drugi je loš, jer mu sve zabranjuje.

I naravno, zapamtite da ste vi najvažniji primjer u životu za dijete. Ako ne dopuštate da se kolačići jedu na kauču, onda budite dosljedni i nemojte to činiti sami. Djeca će vas češće oponašati nego slušati zabrane.

Imajte na umu da se s godinama pravila zabrana mogu prilagoditi. Na primjer, ako je u dobi od sedam godina djetetu dopušteno koristiti telefon jedan sat, tada se u dobi od deset godina vrijeme može povećati na sat i pol.

Kategorička zabrana može biti samo ako postoji prijetnja životu. U drugim slučajevima, razgovarajte o prednostima i nedostacima sa svojom obitelji, naučite dijete pregovarati, rasuđivati ​​i samo tražiti alternative.

Na taj način dijete će osjetiti da slušate njegove želje i sklonosti, ali i da ste svjesni granica dopuštenog, da za sve postoji vrijeme i mjesto.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version