Zagreba Lajfhaki

TOP 10 učinkovitih preporuka psihologa-terapeuta za bajke za pretvaranje nekontroliranih dječačića natrag u “ljubimce kćeri i sinova”

Divlji, nekontrolirani, razmaženi, agresivni… jednom riječju – djeca.

Njihove nestašluke, tuče, gnusne riječi ostavljaju najdublje rane, jer im ne možemo ništa suprotstaviti, jer…

Oni su najdraži i najdraži.

Možete beskrajno grditi, slomiti, plakati zajedno, kažnjavati … Ali budimo iskreni, malo je vjerojatno da će ovo vašu vezu učiniti toplom i snažnom. Dapače, otuđit će, povrijediti, uništiti dvije najdraže duše, tvrdi Natalia Stukovapsiholog-bajkoterapeut.

Fotografija: Pixabay

Mame koje imate sreće i dijete vam je IPAK anđeoske naravi, razumijete da to ne znači da će uvijek biti tako!?

Naoružajte se preporukama sada kako ne biste prekinuli vezu majka-dijete.

1. Jasno formulirajte što vam točno smeta u ponašanju vašeg djeteta.

Utvrdite to i za sebe i za svoje dijete. Na primjer, ne “stalno cvili”, nego “plače kad mu peremo zube”. Vidjevši konkretnu situaciju, bit će vam lakše riješiti je nego pokušavati “prigrliti sve odjednom”.

2. Razvijajte emocionalnu inteligenciju.

Sposobnost prepoznavanja vlastitih i tuđih osjećaja jedna je od najvažnijih i najkorisnijih vještina u čovjekovom životu, koju treba razvijati već u predškolskoj dobi.

Otvoreno razgovarajte o svojim emocijama i tome podučite sve članove obitelji: “Bio sam uzrujan jer si varao”, “Bio sam uplašen jer si pobjegao” itd. Nemojte obezvrijediti osjećaje: zamijenite “Ne boj se” s “ Zaštićeni ste”; “Nemoj kukati” do “Tužan si” itd.

3. Razgovarajte.

Iznenađujuće je, ali većina roditelja puno priča o svojoj djeci umjesto da razgovara s njima. Iskreno razgovarajte o djetetovim interesima, odgovarajte na pitanja, pitajte što voli/ne voli i pričajte mu o sebi. Također treba razgovarati o situacijama “lošeg ponašanja” i objasniti posljedice.

Osjetite razliku između fraza:

  • Ako umetnete nešto u utičnicu, to može izazvati strujni udar.
  • Ne smiješ dirati utičnicu jer sam ja tako rekao.

4. Pronađite zajedničke interese.

Vrlo je važno pokazati iskren interes za želje vašeg djeteta. Čak i ako niste blizu njegovog izbora, pitajte: “Zašto mu se sviđa?” Možda ćete otkriti nešto novo.

Na primjer, ako dijete aktivno eksperimentira sa stilom, tada možete zajedno ići u kupovinu; je zainteresiran za anime – uz pomoć online nastave možete crtati likove zajedno.

5. Pohvalite djecu.

Šareno i iskreno usredotočite se na djetetove zasluge, njegove uspjehe i dobra djela.

U našem društvu je običaj grditi djecu, ali nitko nas nije naučio hvaliti.

U sovjetskoj pedagogiji bilo je uobičajeno obraćati se ne samo djetetu, već i onome što ono može biti. Pokažite svom djetetu “ogledalo koje odražava njegove najbolje kvalitete”.

6. Organizirajte obiteljska druženja

To mogu biti: izleti u prirodu, posjet izložbama/koncertima/javnim događanjima; igre (društvene igre, sportske, interaktivne (potrage), intelektualne – bilo koje); gledanje filmova ili čitanje knjiga.

Svaka slobodna aktivnost koja obitelj ispunjava toplinom, udobnošću i ostavlja zajedničke uspomene.

Podijelite svoje dojmove jedni s drugima, razgovarajte o onome što vidite.

Primjer jednog od dobrih sovjetskih filmova za obitelj je “Republika SHKID”.

7. Recite nam nešto o sebi.

O tome kako je prošlo tvoje doba pobune. Kako ste prevladavali poteškoće i neuspjehe?

ALI postoji jedan trik. Ne možete ništa reći izravno i idealizirati se. Tinejdžer će ovo smatrati predavanjima. Ali učiniti to takoreći neizravno, usput, vrlo je učinkovit potez.

Na primjer, prijatelj je došao posjetiti svoju majku, a vi tražite od djeteta da izađe iz sobe kako ne bi slušalo “razgovore odraslih”. Ali labavo zatvorite vrata kako biste djetetu prenijeli željeno značenje razgovora. Uostalom, sigurno će napaliti svoje “veliko uho”, jer sve što je zabranjeno jako je zanimljivo.

8. Naizmjenično pjevajte.

Postoji još jedan način održavanja i jačanja povezanosti – raditi ono što svaki član obitelji redom voli.

Na primjer, kad negdje idete zajedno, naizmjenično slušajte pjesmu koja se svima sviđa.

9. Odgajati bajkama.

Bajka je učinkovita metoda prenošenja vaših misli u mekom, pažljivom obliku, bez notiranja ili moraliziranja.

Prevedite željeni zaplet i značenje u format bajke. Pričate sami ili zajedno s djetetom, dajući mu priliku da postane sudionikom „obrazovnog procesa“.
Vlastita bajka više će djelovati na vaše dijete, jer ga samo vi poznajete, osjećate i razumijete.

Preporučujem promjenu imena prototipova likova. Na primjer, ako se vaša kći zove Valya, neka princeza Varya bude u bajci. To djetetovoj psihi olakšava percipiranje “učenja”.

10. Najvažnije pravilo je postati “maćeha” tijekom razdoblja pobune.

Djetetu je potrebno dodijeliti prava i odgovornosti te propisati sankcije u slučaju nepoštivanja.

I važno je da su ta pravila armirano betonska i pravedna. Za sve!

Odnosno, ako u kući postoji pravilo “odmah staviti stvari u ormar”, onda se i mama i tata moraju pridržavati ovog pravila.

Volite svoju djecu, provodite vrijeme s njima, dijelite svoje emocije, razgovarajte o njihovoj vrijednosti – ovo je najbolji lijek za nekontroliranu djecu.

Važno

Konkretne preporuke mogu se dati samo ako detaljno poznajete situaciju. A ove opće točke bit će korisne i učinkovite u svakom slučaju.

Exit mobile version