Zagreba Lajfhaki

Top 10 zlatnih pravila za odgoj sretnog djeteta: mnogi roditelji ih slijede

Ne postoji univerzalni recept za obrazovanje koji će pomoći djeci da postanu socijalno razvijene osobe.

Ali postoji niz zajedničkih važnih točaka koje pomažu svim roditeljima da uspješno odgoje svoje dijete do odrasle dobi, kako bi ono potom samo odlučilo kako će urediti svoj život.

1. Nema potrebe za žurbom i gubitkom vremena.

Konstantno tjeranje djeteta da donosi brže i učinkovitije odluke neće mu pomoći da brže nauči osnovne životne vještine i znanja.

Ako preopteretite djecu raznim obrazovnim tečajevima i razvojnim klubovima, djeca jednostavno neće imati vremena za igru.

Fotografija: Pixabay

Dijete bi trebalo imati nekoliko sati osobnog vremena dnevno, a ono samo odlučuje kako će ih ispuniti.

Ako je dijete još premalo, tada mu mama može ponuditi razne aktivnosti: igrati se, čitati mu knjigu, šetati, a ono će izabrati što želi. Što se djeci prije dopusti da sami biraju, to postaju vještiji.

2. Sva su djeca različita.

Iako obrazovni programi obično dopiru do velikog broja djece različitih karakteristika, oni najčešće nisu individualizirani.

Roditelji bi svaki obrazovni tečaj, čak i ako se radi samo o učenju brojeva i slova, trebali prilagoditi svom djetetu.

Jedno dijete je jako sporo, drugo stalno rastreseno, treće sve brzo shvaća, ali i brzo zaboravlja ono što je naučilo.

3. Roditelji trebaju vjerovati svojoj intuiciji.

Ako se majci čini da dijete neke fenomene okolnog svijeta opaža na nestandardan način, nekako čudno reagira na vanjske podražaje, onda ona ne misli tako i trebala bi dijete pokazati stručnjaku.

Ako je ipak s djetetom sve u redu, onda se moraju uzeti u obzir sve identificirane karakteristike i ne zahtijevati od djeteta ono što ono još ne može dati.

4. Igre

Umjesto zajedničke igre s djetetom, nemojte mu dopustiti da gleda npr. crtiće na tabletu. Naravno, to je zgodno za zaposlene majke, ali gadgeti uvelike usporavaju razvoj govora i drugih važnih dječjih moždanih funkcija.

5. Zajednički poslovi

Provodite aktivnosti s djetetom kao obitelj što je češće moguće.

Time se jača emocionalna povezanost unutar obitelji i pomaže djetetu da se osjeća sigurno, što je važno za uspješan razvoj.

6. Kazna

Ne biste trebali kažnjavati svoje dijete za šalu zabranom odlaska u šetnju ili razgovora s prijateljima. Djeca zbog još nerazvijenog mozga takve kazne baš i ne razumiju.

Puno je bolje objasniti posljedice njegovog prekršaja kako bi se ono ispravilo – npr. zalijepio je razbijenu vazu jer je to uzrujalo njegovu majku i slično.

7. Djeca trebaju imati jasnu i jasnu dnevnu rutinu.

Predvidljivost planova omogućuje djetetu lakši razvoj.

8. Djeca trebaju jasna pravila života u obitelji.

Dijete mora razumjeti koje mjesto zauzima u obiteljskoj hijerarhiji i slijediti pravila. Također mora znati da je voljeno i to djetetu treba govoriti i riječima i djelima, brinući se o njemu na najbolji mogući način.

9. Primjer roditelja

Bolje je ako dijete uzme primjer svojih roditelja kako bi stvorilo svoju prvu uspješnu društvenu sliku.

10. Bliski ljudi

Vrlo je važno da dijete bude bezuvjetno prihvaćeno od strane svojih najbližih.

Naravno, u životu će biti svađa i sukoba interesa, ali djeca uvijek trebaju znati da imaju pravo na prihvaćanje i ljubav.

Djeca će rasti sama, bez obzira na vrijeme koje roditelji provode na njih. Pa ipak, da bi dijete izraslo u sretnu osobu, oba će se roditelja morati malo potruditi.

Exit mobile version